2019-05-03:
Dały się zauważyć istotne prace budowlane w Naterkach w okolicach torów:
1. Trwają przygotowania do generalnego remontu bardzo sfatygowanego przejazdu kolejowego. Przeprowadzono pomiary, oznaczono nowy obrys przejazdu, przygotowano znaki informacyjne. Prawdopodobnie od poniedziałku przejazd zostanie zamknięty i ruszą prace.

2. W pobliżu torów, od strony peronu 3, postawiono maszt telekomunikacyjny. Na razie nie wiadomo jaka sieć GSM będzie go użytkować ani od kiedy...

2018-12-24:
2018-07-05: XXVIII Mecz Polska-Niemcy.
Zaczynami intensywne przygotowania do XXVIII meczu Polska-Niemcy. W każdy czwartek o godzinie 19.00 spotykamy się w Świetlicy Przy Torach. Zapraszamy chętnych do pomocy przy organizacji.
2018-02-04: Historia szkoły w Naterkach...
A także inne teksty o Naterkach i okolicy do poczytanie w zakładce "
Historia Wsi" - zapraszamy!
2018-01-27: Świetlica po remoncie
Zakończyło się naprawianie szkód w świetlicy wiejskiej w Naterkach wyrządzonych przez młodocianych chuliganów w czasie "imprezy urodzinowej" zorganizowanej prze jednego z mieszkańców. Naprawiona i pomalowana została elewacja budynku oraz pomieszczenia wewnątrz obiektu. Prace wykonała firma Roberta Omiliana w ramach środków z ubezpieczenia mienia gminnego. Remont podłogi sfinansowała częściowo Rada Sołecka.
Wobec sprawców zniszczeń nadal toczy się sprawa w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich w Olsztynie.
2018-01-25: Plaża...
Z myślą o sezonie letnim sołectwo Naterki już w styczniu zadbało o poprawę warunków na wiejskiej plaży. Ubiegły rok był bardzo mokry i dojazd ciężkim transportem nad jezioro był niemożliwy. Trafił się jednak moment, gdy nie było śniegu i ziemia zamarzła. Umożliwiło to dowiezienie dwóch wywrotek sianego piasku na plażę i boisko do piłki siatkowej. Udało się też piasek rozgarnąć przy użyciu spycharki. Żeby zapewnić pełen komfort potrzebna będzie praca ręczna, ale to już wiosną.


2017-12-30: Wywóz odpadów w 2018r:
2017-12-19:
2017-12-03: Drogowe i torowe zamieszanie...
Już grubo ponad rok odczuwamy skutki prac modernizacyjnych i remontowych na drogach i torach. I póki co nie widać nadziei, że w tym roku skończą się te prace...
Most nad obwodnicą Olsztyna mający zapewnić nam połączenie z drogą nr 16 prezentuje się nieźle, lecz ciągle jest nieprzejezdny. Co prawda pierwszą warstwę asfaltu na połowie mostu wylano już parę tygodni temu, ale na tym poprzestano. Gorzej, że tzw. bypass zapewniający prowizoryczny dojazd do "16-stki" po każdym deszczu/śniegu przypomina krajobraz księżycowy. Ciekawe ile samochodów musiało zaliczyć wizytę w warsztacie po przejechaniu tej "ścieżki zdrowia":Natomiast perony na stacji Naterki wyglądają naprawdę nowocześnie, są nawet wiaty, eleganckie zegary i głośniki. Tylko żeby do nich się dostać, trzeba najpierw przebrnąć przez wielkie błoto na rozjeżdżonej przez ciężarówki drodze. No i rzadko który pociąg w ostatnich tygodniach odjechał punktualnie, bo z ruchu ciągle jest wyłączony tor przy lesie:
2017-12-01: Tajemniczy krąg...
Wędkarze wiedzą, że w jeziorze Naterskim ryby najlepiej biorą "na betonach". Jest to północny brzeg jeziora stosunkowo płytki i mulisty. Sztuczny cypel zakończony jest zwaliskiem betonowych płyt. Skąd się one wzięły i do czego służyły na podmokłym brzegu? Jeszcze większe zaciekawienie budzi murowana studnia o kilkumetrowej średnicy przykryta sześcioboczną betonowa płytą. Otóż jest to dawne ujecie wody dla stacji kolejowej. Studnia obecnie jest prawie całkowicie zasypana a urządzenia wcześniej zostały zdemontowane.
Wiemy, że linia kolejowa przez Naterki została uruchomiona w 1873 r. Duże prace modernizacyjne i rozbudowa stacji miały miejsce od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku i trwały do zakończenia wojny. Oczywiście były to czasy lokomotyw parowych, które potrzebowały ogromnej ilości wody, której w Naterkach zawsze brakowało. Władze uznały więc, że warto doprowadzić rurociąg do odległego o 1,5 km jeziora. Rury i grube kable energetyczne nadal znajdują się pod ziemią. Co było na wierzchu - zniknęło.

2017-11-22: Mogiła w lesie...
Przy ulicy Golfowej w lesie znajduje się tajemnicza mogiłka. Widać, że ktoś o niej pamięta, bo nie tylko na Zaduszki zapalane są znicze, stawiane kwiaty. Nie ma pewności, kogo upamiętnia drewniany krzyż. Wiadomo na pewno, że jest to ofiara ostatniej wojny. Prawdopodobna jest wersja przekazana przez dawnych mieszkańców Naterek, że w tym miejscu zginął jeniec francuski zastrzelony przez niemieckiego żandarma. Wiadomo, że do końca wojny przy stacji kolejowej mieściły się baraki dla jeńców wojennych, którzy pracowali przy obsłudze transportów i robotach na torach. Nie było tam takiego reżimu jak w zamkniętych obozach, dlatego mogło dojść do konfliktowego zdarzenia, które dla francuskiego jeńca skończyło się tragicznie. Można przypuszczać, że jest to jedynie miejsce tragicznego zdarzenia a nie pochówku ofiary. Mimo toczącej się wojny państwo niemieckie funkcjonowało w miarę normalnie aż do wkroczenia Armii Radzieckiej i z tego okresu pozostawały liczne groby w różnych miejscach. Wiele ofiar tych wydarzeń zostało później przeniesionych na cmentarze.
Ze względu na zainteresowanie historią i liczne pytania dotyczące leśnej mogiły Rada Sołecka umieściła na krzyżu tabliczkę, że spoczywa tu "NN ofiara II wojny światowej". Jeżeli ktoś wie więcej na ten temat, to prosimy o przekazywanie wszelkich informacji.
Z. Kukuć
2017-11-15: Wilgotne lato i jesień...
Wilgotne lato i deszczowa jesień sprawiły, że podniósł się poziom wód gruntowych. Z wodą boryka się wielu mieszkańców, którym woda zalewa posesje i piwnice. Podniósł się także poziom wody w naszym jeziorze, tak że molo na wiejskiej plaży znalazło się pod powierzchnią.
2017-11-07: Remont świetlicy
Na początku listopada rozpoczął się remont świetlicy wiejskiej "Przy torach" w Naterkach. Wymieniona zostanie podłoga, pomalowane pomieszczenia wewnątrz budynku oraz naprawiona elewacja i usunięte inne szkody spowodowane poprzez umyślne działania młodych ludzi przed rokiem.
Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie toczy się postępowanie wobec nieletnich sprawców zniszczeń. Obecna naprawa szkód wykonywana jest ze środków z ubezpieczenia mienia gminnego. Pod deskami podłogowymi pracownicy odkryli płytki tunel z urządzeniami służącymi prawdopodobnie do regulacji urządzeń na torach.

2017-10-23: PRZEBUDOWA DROGI Naterki - Gronity - Kudypy
Trwają prace przy gruntownej modernizacji drogi gminnej Naterki - Gronity - Kudypy. Na znacznym odcinku położony jest już asfalt. Między Naterkami a Gronitami, na wysokości Westo droga przebiega zupełnie nowym pasem i pod wiaduktem przecina budowana obwodnicę. Ze względu na prace na obwodnicy odcinek ten został dopuszczony do ruchu, mimo że nie ma tam docelowej nawierzchni. Obecnie główne prace wykonywane są w okolicy Gronit i na przedłużeniu ulicy Diamentowej w Naterkach.

2017-10-19: KALENDARZ 2018
Podobnie jak w ostatnich latach Naterki chcą wydać kalendarz ścienny na 2018 rok. W tym celu ogłaszamy konkurs na zdjęcia tematycznie związane z naszą miejscowością, które będą zdobić nasz kalendarz (szczegóły znajdą się na facebooku). Oczekujemy też wsparcia firm i instytucji, których logo znajdzie się na każdej kartce kalendarza.
Zapraszamy do współpracy - Prezes Stowarzyszenia DIAMENT.
2017-09-29: BUDŻET SOŁECKI NA 2018 ROK.
Na zebraniu wiejskim 26 września 2017 r. podjęto uchwałę w sprawie planowanych wydatków sołectwa w 2018 roku.
Budżet sołectwa jest wydzieloną częścią budżetu gminy i wyliczany jest każdego roku na podstawie ilości mieszkańców. W roku 2018 do dyspozycji sołectwa jest kwota 23 200 zł.
Zebranie wiejskie dokonało podziału środków wydatków następująco:
1. Utrzymanie obiektów i terenów zielonych - 6 000 zł
2. Rozbudowa oświetlenia ulicznego - 13 000 zł
3. Wyposażenie świetlicy wiejskiej - 4 200 zł
Inwestowanie może odbywać się jedynie w ramach zadań własnych gminy i na terenie, do którego gmina ma prawo użytkowania. Zmian w budżecie dokonać może jedynie zebranie wiejskie w formie uchwały.
2017-09-18: ZEBRANIE WIEJSKIE
Zebranie odbędzie się we wtorek,
26 września 2017 r. o godz. 18 w świetlicy Przy Torach w Naterkach
W programie:
- Informacja o wydatkach Sołectwa w 2017 r.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany planu wydatków z funduszu sołeckiego na rok 2017
- Podjecie uchwały budżetowej Sołectwa na 2018 rok
- Sprawy wiejskie.
Zapraszamy mieszkańców - Sołtys Naterek.
2017-09-09: Fantastyczny festyn w strugach deszczu!
A zabawa taka, że deszcz parował zanim spadł na ziemię. Do wsi wtargnęły Wiedźmuchy dzieci porwać chciały. Wiem, bo moje własne kupić od męża próbowały. Facetów nam folią okręcały a nawet wójta zbałamucić chciały rozpustnice jedne! Bulwę mu oklepały i boćwinkę poczochrały a na koniec do gara wsadziły i gotować chciały, że niby burak. Całe szczęście wójt nie obrażalski i zdaje się zadowolony bo do zabawy wcale ostatni nie chodził.
Jeden to się tak rozochocił, jak rudą wiedźmę zobaczył, że w konkury uderzył. Ale stara Kieźliniucha interes zwietrzyła i pół wsi za Żanichę zażądała. Dobrze żeśmy się zorientowali bo by nas kochaś sprzedał bez mrugnięcia okiem. Tak oto Naterki na drodze miłości stanęły i strach padł nie mały bo wiedźmy swoje powroty po tym nieudanym interesie zapowiedziały. Takie zbereźne rzeczy te wiedźmy gadały, że twu....powtórzyć nie można, kto słyszał sąsiadom po cichu przekaże! Tylko obcym niech nie rozpowiada co się w Naterkach wyprawia.
A tak już na poważnie to udało się nam pływająco/śpiewająco :) Nie tylko animacje dla dużych i małych ale i bufet z grillem doskonały i konkurs kulinarny. Sławek Sokół co roku coraz piękniej dla nas śpiewa. Dj Simon Ntr w sprzęt wyposażony bawił prawie do świtu.
Dziękujemy Panu wójtowi za wspólną zabawę. Pawłowi Jarząbkowi za poprowadzenie konkursu kulinarnego. Wszystkim gościom za przybycie pomimo deszczu.
A ja jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale pomagali przy organizacji. Bez Was by się nie udało.
Impreza była współfinansowana z budżetu Gminy Gietrzwałd oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Joanna Jaguszewska


Więcej zdjęć tutaj...
2017-09-06: Gdzie jest ulica Granitowa?
Do tej pory mało kto mógł taką ulicę w Naterkach wskazać, ponieważ istniała tylko na planach. W ostatnim czasie część tej drogi została udrożniona w związku z budową pierwszego domu, do którego dojazd będzie od ulicy Golfowej. W przyszłości będzie się ona łączyć poprzez ulicę Brylantowa z ul. Bursztynową. Są to atrakcyjne tereny inwestycyjne przylegające do pola golfowego. Niestety rozpoczęta budowa osiedla Golfowe Wzgórze stanęła w martwym punkcie i przez ostatnie 5 lat niewiele się tam działo.
2017-08-29: Wiadomości Wiejskie
Nowe lampy uliczne pojawiły się w Naterkach w sierpniu bieżącego roku. Sześć takich lamp tradycyjnych zainstalowano na ul. Zeusa od strony Bursztynowej. Inwestycja została zrealizowana w ramach inicjatywy lokalnej, gdzie 75% kosztów pokryła gmina a 25 % to udział samych mieszkańców.
Postawione zostały również trzy lampy solarne przy ulicy Bursztynowej. Znajdują się one tam, gdzie utrudnione było podłączenie do sieci elektrycznej i oświetlają one skrzyżowania z ulicami Ateny, Andromedy oraz Brylantową. Koszt jednej takiej lampy wynosi 3280 zł i w całości pokryty został z budżetu Rady Sołeckiej na 2017 rok.
Przypominam, że gmina ( w tym rada sołecka) inwestować może tylko na gruntach, co do których posiada prawo użytkowania.

Ulica Bursztynow
a na odcinku w pobliżu plaży wiejskiej jest wyłączona z ruchu samochodowego. Ze względu na pomyłki bądź celowe naruszanie zakazu, z inicjatywy prywatnej postawione zostały słupki uniemożliwiające przejazd. (kluczyki znajdują się u sołtysa). Bez przeszkód może odbywać się tędy ruch pieszy i rowerowy.

"Stary Ratusz"

Taki szyld pojawił się na dawnym kiosku spożywczo - przemysłowym w Naterkach. Dla gości i nowych mieszkańców jest to nazwa niewiele mówiąca. Dla starszych jest to niemal legenda. Konstrukcja pochodzi gdzieś z połowy ubiegłego wieku, całkiem ciekawa jak na owe czasy przetrwała do dziś. Sklep, najpierw geesowski, później prywatny funkcjonował do końca 2009 roku. Tu skupiało się całe życie towarzyskie wsi. Tu zawsze można było kogoś spotkać, przysiąść na pieńku wśród zieleni oddzielającej od ulicy. Zaglądała tam czasem policja, ale z reguły działał system wczesnego ostrzegania. Tam właśnie świętowano zwycięstwa w meczach z Niemcami oraz leczono smutki z powodu niepowodzeń. Od 2010 roku funkcję "ratusza" przejął bardziej cywilizowany "parlament"
2017-08-27: Informacja
2017-04-15:
2017-02-27: Informacja
Zebranie Wiejskie w dniu 24 lutego 2017 r. podjęło uchwałę w sprawie zmian w planie wydatków z funduszu sołeckiego na bieżący rok.
1. W punkcie 2 planu zmniejsza się kwotę na remont podłogi w świetlicy wiejskiej o 2100 zł.
2. Tworzy się nowe zadanie: Zakup kosy spalinowej na potrzeby sołectwa Naterki na sumę 2100 zł.
Pozostałe punkty planu pozostają bez zmian.
Zebranie przyjęło też stanowisko w sprawie udziału mieszkańców w konsultacjach na temat przebudowy przystanku kolejowego w Naterkach w związku z planowaną modernizacją linii kolejowej Iława - Olsztyn.
2017-01-07: OŚRODEK ZDROWIA W SZĄBRUKU
GODZINY PRZYJĘĆ (Obowiązuje od dn. 01.01.2017 r.):
PONIEDZIAŁEK 11.30 - 14.00
J. DRĄŻCZYK
WTOREK 13.30 - 16.00 (13.30 - 14.30 dzieci zdrowe)
J. GLIBOWSKI
ŚRODA 8.30 - 11.30
I. NOWAGIEL, J. DRĄŻKIEWICZ
CZWARTEK 15.30 - 17.30
J. GLIBOWSKI
PIĄTEK 11.30 - 14.00
I. NOWAGIEL, J. DRĄŻCZYK
2016-12-24: Życzenia...
Życzenia świąteczne dla mieszkańców Naterek, przyjaciół i znajomych od
Państwa Elli i Henryka Schulz z Rietbergu.

2016-12-20: Życzenia...
2016-09-29: FUNDUSZ SOŁECKI.
Na zebraniu wiejskim dnia 22.09.2016 r. uchwalony został plan wydatków Rady Sołeckiej na rok 2017.
Do dyspozycji Rada miała kwotę 18 780 zł.
Do realizacji przyjęto trzy zadania:
1.    Rozbudowa oświetlenia ulicznego - 12 000 zł
2.    Remont podłogi w świetlicy wiejskiej - 3 000 zł
3.    Utrzymanie obiektów i terenów zielonych sołectwa - 3 780 zł.
Plan wydatków z funduszu sołeckiego przyjęty został przy znikomym zainteresowaniu mieszkańców Naterek.
2016-08-29: Pożegnanie wakacji...
PozegnanieWakacji2016.jpg (71172 bytes)
Impreza jest współfinansowana przez Gminę Gietrzwałd.
2016-08-19: W sprawie drogi, budowy obwodnicy i dojazdu do Olsztyna...
Przedstawiciele Naterek i Gronit, zainteresowani dojazdem do Olsztyna i Ostródy pociągiem, złożyli do Urzędu Marszałkowskiego petycję z prośbą, by wszystkie pociągi spółki PR zatrzymywały się na stacji Naterki (a nie tylko lokalne). Uzasadnialiśmy prośbę występującymi aktualnie ograniczeniemi w transporcie drogowym (zamknięta droga Naterki-Kudypy), a  petycję poprali na piśmie Sołtysi oraz Wójt Gminy. Jednak nic z tego nie będzie, pomierzone kiedyś "potoki podróżnych" zamroziły możliwość jakiejkolwiek korekty i pociągi tzw. "przyśpieszone" przez najbliższe 5 lat nie będą się u nas zatrzymywać - zgodnie z zawartymi umowami między UM a PR.
Petycja_odpowiedz-z-UM.jpg (107082 bytes)

Tymczasem budowa mostu nad planowaną południową obwodnicą Olsztyna przebiega zgodnie z planem, czyli może za rok pojedziemy drogą Naterki-Kudypy:
Budowa_wiaduktu_Naterki-Kudypy_2.jpg (68363 bytes)
2016-08-08: Podziękowania...
W dniach 29.07 - 03.08 przebywała u nas grupa gości z Niemiec. Kulminacyjnym punktem pobytu był mecz piłkarski na boisku leśnym w Naterkach wygrany przez gospodarzy 17:3. Kilkudniowa wizyta skończyła się spotkaniem pożegnalnym na Placu na Rozdrożu.
Chcę podziękować mieszkańcom za życzliwe przyjecie gości, pomoc materialną i organizacyjną przy przygotowaniu posiłków, loterii fantowej, prace porządkowe od początku do końca pobytu gości, a także sportowa stronę wizyty.
Ludzi dobrej woli było wielu, dlatego trudno wszystkich wymienić. Każdy, kto włożył swój wkład w organizację spotkania może być usatysfakcjonowany. Wszystkim współpracownikom serdecznie dziękuję.
Zbigniew Kukuć - prezes Diamentu.
2016-08-01:
Z lekkim opóźnieniem (z powodu ulewy) kolejny mecz Polska - Niemcy zakończył się sukcesem organizacyjnym i sportowym. Tym razem gospodarze zdecydowanie wygrali i otrzymali nowy Puchar Przechodni!
Więcej zdjęc tutaj...
M2016_P1080132.jpg (117472 bytes)

M2016_P1080119.jpg (139601 bytes)
2016-07-23: Mecz juz za tydzień!
Mecz2016_plakat.jpg (102287 bytes)
2016-07-02:
Kierownictwo budowy Obwodnicy Olsztyna nadesłało nam zdjęcia z budowy wiaduktu na naszej drodze powiatowej (DP 1457N) łączącej Naterki z DK16. Jak widać prace ruszyły pełną parą, ale ukończenie planowane jest dopiero w przyszłym roku...

DSC_2069s.jpg (22875 bytes)  DSC_2072s.jpg (23529 bytes)
Zdjęcia z budowy dzięki uprzejmosci firmy INTERCOR - dziękujemy.
2016-06-14: Zaproszenie na spotkanie!
W dniu 17.06.2016 o godz. 17.00 w świetlicy w Naterkach odbędzie się spotkanie mieszkańców Naterek i Gronit w sprawie objazdu związanego z budową obwodnicy Olsztyna. Na spotkanie zostali zaproszeni:
- Wójt Gminy Gietrzwałd
- Starosta Powiatowy
- wykonawca odcinka obwodnicy
Liczymy na Państwa obecność - każda opinia w sprawie jest ważna!
2016-05-21:
Apel.jpg (90419 bytes)

Apel_780.jpg (147432 bytes)
2016-04-12:
Znane są już pierwsze terminy imprez plenerowych w Naterkach:
2016-07-30: Mecz Polska-Niemcy, boisko leśne w Naterkach, godz. 15:00
2016-09-03: Pożegnanie Wakacji z Kłobukiem, Plac Na Rozdrożu, godz. 17:00
Imprezy2016.jpg (58084 bytes)
2016-03-25:
Wielkanoc2016.jpg (88531 bytes)
2016-03-01:
Za 7.000 zł zakupiona została na potrzeby sołectwa samobieżna kosiarka Stiga Tornado. Pieniądze pochodziły z nagrody jaką Naterki uzyskały za zajęcie III miejsca w ubiegłorocznym konkursie "Piękna i czysta zagroda, estetyczna wieś" 2015.
KosiarkaStiga.jpg (152580 bytes)
2016-02-12:
Zebranie_20160225.jpg (54957 bytes)
2016-02-03:
PODATKI 2016r.
ZOSTAŁY NALICZONE PODATKI NA ROK 2016. NAKAZY PŁATNICZE BĘDĄ SUKCESYWNIE DORĘCZANE MIESZKAŃCOM ZA POKWITOWANIEM. SOŁTYS BĘDZIE PEŁNIŁ DYŻUR W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W NATERKACH W KAŻDĄ NIEDZIELĘ DO DNIA 15 MARCA (TERMIN PŁATNOŚCI)W GODZINACH 15 - 17.
ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DOKONANIA OPŁAT NA RZECZ GMINY:
.    PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
.    ODBIÓR ODPADÓW
.    PODATEK OD POSIADANIA PSA
ZAPRASZAM - ZBIGNIEW KUKUĆ - SOŁTYS NATEREK.
2016-01-09:
Wywóz odpadów w 2016r.
Odpady_2016.jpg (49844 bytes)
2015-12-18:
Wesołych Świąt :)
Aby wszyscy z Was znaleźli swoje
miejsce przy świątecznym stole,
by spełniły się Wasze najskrytsze marzenia,
aby każdy kolejny dzień był jeszcze lepszy od poprzedniego.
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku dla mieszkańców Naterek oraz naszych przyjaciół w kraju i zagranicą.

kartka.jpg (12677 bytes)
2015-11-04:
Podatek od nieruchomości.
Dnia 15 listopada upływa termin płatności IV raty podatku od nieruchomości.

Sołtys Naterek będzie pełnił dyżur w świetlicy "Przy torach: w niedzielę, 15 listopada 2015 r. w godzinach 15 - 17. Zapraszam także w każdej sprawie.
2015-10-06:
Na zebraniu wiejskim dnia 23 września podjęto uchwałę w sprawie planu wydatków Rady Sołeckiej w Naterkach w roku 2016r.
Ogólny fundusz - 17 740,18 zł.
Przyjęty plan wydatków:
1.    Rozbudowa oświetlenia ulicznego z uwzględnieniem lamp solarnych - 12000 zł
2.    Utrzymanie obiektów i terenów zielonych na terenie sołectwa - 5740,18 zł
2015-10-05:
NATERKI NAGRODZONE!
Oficjalnie rozstrzygnięty został XX konkurs "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2015" zorganizowany przez Związek Gmin Warmińsko - Mazurskich. Naterki zajęły III miejsce. Biorąc pod uwagę zasady konkursu, jest to wielki sukces naszej miejscowości. Nagrodę w wysokości 7 000 zł ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Konkurs2015.jpg (67473 bytes)
2015-09-05:
W Naterkach Indianie pożegnali wakacje!
Już drugi rok z rzędu Turkusowy Team organizował imprezę rodzinną kończącą sezon wakacyjny. Tym razem na Placu na Rozdrożu zaroiło się od Indian. Barwne pióropusze na głowach dzieciaków podskakujących w wesołych animacjach wyglądały naprawdę uroczo. Indianie zmagali się w konkursach. Było strzelanie z łuku i rzut do puszki a nawet konkurencja dla najmłodszych-szukanie złota w piaskownicy. Dmuchaliśmy balony i zawijaliśmy rozbawionych rodziców w indiański papier toaletowy. Rywalizacje tym bardziej emocjonujące bo i nagrody ciekawe. Przy ognisku tańce plemienne a potem oczekiwana przez wszystkich wyprawa wojenna do ciemnego lasu. Prawdziwą furorę zrobiła "polewka z bizona", która zdeklasowała ogniskowe kiełbaski.
Impreza tym bardziej wyjątkowa bo zorganizowana wyłącznie dzięki sponsorom i wolontariuszom. Z tego miejsca Turkusowy team serdecznie dziękuje darczyńcom, którzy pragną pozostać anonimowymi. Dziękujemy Nadleśnictwu Kudypy, Szkole w Sząbruku, GOK w Gietrzwałdzie, Michelin, Firmie Venkor oraz Partner Okna i Drzwi, Warmińskiemu Klubowi Aikido "Iryoku" , Stowarzyszeniu "Diament" oraz osobom prywatnym za pomoc w dniu imprezy.
Mamy nadzieję na kolejne lata z równie udanymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci i ich rodziców.

J.J.
PW2015_Animatorka.jpg (96222 bytes)

PW2015_Luk.jpg (108927 bytes)
PW2015_Mumie.jpg (96490 bytes)
PW2015_SzukanieZlota.jpg (99622 bytes)
PW2015_Tance.jpg (100986 bytes)
2015-08-21:
Pożegnanie wakacji - 29.08.2015r.
plakat_pozegnanie_wakacji_2015.jpg (138451 bytes)
2015-07-18:
To już 1 sierpnia - XXV Mecz Polska-Niemcy!

Mecz2015_1.jpg (73873 bytes)Mecz2015_2.jpg (64904 bytes)
2015-06-27:
INFORMACJA DLA WYJEŻDŻAJĄCYCH NA MECZ DO NIEMIEC.
Autokar podstawiony będzie dn. 2 lipca 2015 (czwartek) o godz. 21.00 na Placu na Rozdrożu w Naterkach. We wtorek, 30 czerwca o godz. 18.00 na Placu odbędzie się ostatnie spotkanie organizacyjne.
Do wyjazdu niezbędne jest:
- potwierdzenie wpłaty
- EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego)
- dowód osobisty/paszport
W razie wątpliwości prosimy kontaktować się z organizatorem - tel. 603 613 301
2015-06-14:
Loteria_2015.jpg (57303 bytes)
2015-06-07:
Nadeszła z Niemiec bardzo smutna wiadomość. Dnia 31 maja zmarł w Bochum po ciężkiej chorobie Alois Borchert. Był on człowiekiem niezwykle zaangażowanym w rozwijaniu kontaktów byłych mieszkańców Naterek i okolic z obecnymi mieszkańcami. Współorganizował i do końca był w zarządzie Stowarzyszenia "Diament". Brał udział we wszystkich meczach Polska - Niemcy zarówno w Rietbergu jak i w Naterkach. Będziemy pamiętać tę charakterystyczną postać pełną humoru i optymizmu, sprawnego organizatora. Był prawdziwym miłośnikiem piłki nożnej. W swoim mieście był najpierw zawodnikiem a potem głównym działaczem polskiego klubu sportowego SG Polonia Bochum występującego w niemieckiej II lidze.
Śmierć Aloisa jest dla naszych przyjaznych kontaktów ogromną stratą, której nie da się odrobić. Łączymy się w smutku i żałobie z Rodziną i przesyłamy wyrazy współczucia.
Przyjaciele z Naterek.
alois.jpg (114737 bytes)
2015-06-07:
Bańkowy Dzień Dziecka w Naterkach!
30 maja Naterki świętowały Dzień Dziecka. Plac na Rozdrożu wypełniły wszechobecne banki mydlane. Te ogromne i te zupełnie malutkie. Dzieci nie tylko mogły je chwytać ale i samodzielnie wykonać ogromne bańki na sznurkowych konstrukcjach. Można było umalować sobie buzie i zmienić się w drapieżnego kota czy też barwnego motyla. Dzieciaki ścigały się w wymyślnych konkurencjach sportowych i sprawdzały odwagę chodząc boso po rozsypanych szyszkach. Były wyścigi w kolorowaniu mega obrazków a potem wyprawa do sklepu po lody. To sympatyczne popołudnie zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek. Podczas imprezy odbyła się zbiórka publiczna na organizację "Pożegnania wakacji z Indianami"
Sprawcą zamieszania był Turkusowy Team, który bardzo dziękuje sąsiadom za pomoc w organizacji, Stowarzyszeniu Diament i prywatnym ofiarodawcom za wsparcie finansowe. Gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych za środki na zakup maszyny do baniek i słodyczy dla dzieci. Wszelka pomoc była tym bardziej nieoceniona gdyż Stowarzyszenie Diament a tym samym nasza wieś w tym roku nie otrzymała z gminnej kasy środków na organizację żadnej z planowanych imprez dla dzieci.

J.J.
IMG_3731_780.jpg (118039 bytes)

SAM_4573_780.jpg (155202 bytes)
SAM_4622_780.jpg (122823 bytes)
2015-05-25:
DzienDziecka2015.png (212718 bytes)
2015-05-02:
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja w Naterkach na Placu na Rozdrożu odbyła się Impreza integracyjna w towarzystwie kombatantów Armii Krajowej. Spotkanie zorganizowane przez nowo powołane Stowarzyszenie Semper Fidelis Polonia, której członkami są naterkowscy sympatycy i propagatorzy tematów patriotycznych. Była to niezwykła okazja nie tylko poznać ale i posłuchać weteranów, którzy walczyli o niepodległość naszego karaj. Takich okazji będzie coraz mniej, dlatego warto było zjawić się na placu tego dnia.
Spotkanie choć organizowane dosłownie w ostatniej chwili, przygotowane naprawdę solidnie. Naterkowska młodzież przygotowała piosenki patriotyczne a organizatorzy ognisko i poczęstunek. Gościom bardzo się podobało czemu dali wyraz głośnymi śpiewami z młodzieżą. Zebrani mieli też niezwykłą okazję posłuchać deklamacji jednego z gości Stanisława Brodackiego.
W organizacji pomagało stowarzyszenie Diament i niezrzeszeni mieszkańcy Naterek.
J.J.

DzienFlagi_20150502.jpg (157681 bytes)
2015-04-24:
Konkurs...
Naterki zostały zgłoszone do Konkursu "Czysta i Piękna Zagroda - Estetyczna Wieś 2015". Konkurs organizowany jest już po raz XX przez Związek Gmin Warmińsko - Mazurskich i ma charakter wojewódzki.
Odbędą się dwa przeglądy zgłoszonych miejscowości przez komisję konkursową
I - do 15 maja
II - do 16 września.
Pod uwagę brane będą przede wszystkim pozytywne zmiany, jakie przy udziale mieszkańców zajdą w tych miejscowościach.
Brane będą pod uwagę następujące kryteria:
- ogólny wygląd, ład i porządek
- oznakowanie obiektów
- dbałość o stan budynków i miejsc użyteczności publicznej
- ochrona pielęgnacja i kształtowanie krajobrazu przyrodniczego.
Życzymy mieszkańcom pracowitej wiosny i lata.
Rada Sołecka
2015-04-20:
Sprzątanie Świata i Naterek :)
No to wieś błyszczy! Porządkowanie wsi pomimo niesprzyjającej pogody przebiegło niezwykle sprawnie. Na Placu na Rozdrożu pojawiło się całkiem sporo ochotników. Najmłodsi w wózkach dziecięcych. Były też psy-podobno tropiące śmieci :) Inne osoby same przystąpiły do sprzątania. Spotykaliśmy ich na swojej trasie. W akcję zaangażowały się dzieci i młodzież. Z lasu wynoszono szkło i puszki. Najefektywniejsze były oczywiście dzieciaki, które prześcigały się w znajdowaniu coraz to ciekawszych odpadków. Bez wahania wyciągały śmieci z najdzikszych krzaków i najgłębszych dołków. Aktywiści w nagrodę zostali poczęstowani kiełbaską z ogniska. Dziękujemy wszystkim!

IMG_3602s.jpg (76112 bytes)
IMG_3604s.jpg (118524 bytes)
IMG_3606s.jpg (95466 bytes)
2015-04-20:
Nowe władze "Diamentu"
Dnia 17 kwietnia odbyło się walne zebranie sprawozdawczo = wyborcze Stowarzyszenia "Diament". Prezesem na lata 2015 - 2018 ponownie wybrany został Zbigniew Kukuć.
W skład Zarządu weszli:
Krzysztof Buśko - wiceprezes
Bożena Romaniak - skarbnik
Piotr Barański - członek
Adam Krystian Wiśniewski
Komisje rewizyjną tworzą:
Józef Greifenberg - przewodniczący
Marek Małkowski - zastępca
Katarzyna Mackiewicz - członek
Przed zebraniem przyjęto 7 nowych członków Stowarzyszenia.
W najbliższym czasie najważniejszym zadaniem będzie organizacja wyjazdu na XXV mecz Polska - Niemcy do Rietbergu. Mecz odbędzie się 4 lipca a wyjazd dn. 2 lipca (czwartek) w godzinach wieczornych. Prosi się osoby wyjeżdżające o pilne zgłaszanie się do prezesa (Tel. 513 15 13, 603 613 301) lub członków Zarządu.
2015-04-02:
INFORMACJE:
Pomimo znikomego zainteresowania ze strony mieszkańców, w sobotę, 28 marca w najpilniejszym zakresie naprawione zostało boisko leśne w Naterkach. Wyrównana została nawierzchnia, wysiana trawa i nawóz. Serdeczne podziękowanie dla tych, którzy zareagowali na apel o pomoc. W dalszym ciągu niezbędne są prace pielęgnacyjne.

Od bieżącego roku plaża nad Jeziorem Naterskim jest własnością gminy użytkowaną przez Radę Sołecką Rozpoczęte zostały prace porządkowe służące nowemu zagospodarowaniu terenu. Wszelkie prace wykonywane są społecznie. Koordynatorem wszelkich działań jest sołtys wsi.
2015-03-20:
Zebranie wyborcze "Diamentu"
Uwaga! 17 kwietnia odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Kulturalno Sportowego "Diament". Zapraszamy serdecznie wszystkich członków oraz osoby zainteresowane wszelką aktywnością w naszej wsi. Chętnie powitamy w szeregach Stowarzyszenia nowych działaczy. Wysłuchamy sugestii i pomysłów. Tylko dzięki naszej wspólnej pracy będziemy w stanie realizować nowe inicjatywy. Bez Was nie chcemy i nie możemy działać. Zapraszamy!!
Godzinę zebrania podamy w terminie późniejszym.
2015-03-20:
NASZ SOŁTYS!
Mamy nowego i zarazem starego sołtysa! Pan Zbyszek Kukuć po raz kolejny został wybrany na włodarza naszej wsi. Gratulujemy!
A Rada Sołecka składa się od dziś z sześciu członków:
Joanna Jaguszewska
Renata Stefaniak
Karolina Golks
Katarzyna Mackiewicz
Leszek Dziedziula
Andrzej Milewski
Miejmy nadzieję, że wszyscy nowo wybrani przystąpią do pracy z niesłabnącym zapałem.
2015-03-14:
WYBORY SOŁECKIE:
W dniu 18.03.2015r. (środa) o godz. 18.00 odbędzie się zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Zebranie odbędzie się w świetlicy wiejskiej przy ul. Rubinowej 6.
2015-02-14:
PODATKI na 2015r.
Naliczone zostały podatki od nieruchomości na 2015 rok. Nakazy płatnicze dla mieszkańców Naterek znajdują się u sołtysa i będą sukcesywnie dostarczane za pokwitowaniem. Jednocześnie informuję, że decyzją Rady Gminy obowiązują opłaty od posiadaczy psów w wysokości 40 zł rocznie - płatne do 15 maja.
Wpłaty podatku od nieruchomości podzielone są na cztery raty: 15.03, 15.05. 15.09. 15.11. 2015. Wpłacać można na konto gminy lub bezpośrednio u sołtysa. DOTYCZY TO RÓWNIEŻ OPŁAT ZA PSY I ODPADY KOMUNALNE.
Prosimy zachować decyzje administracyjne, gdyż sołtysi nie mają informacji o wysokości zobowiązań.

ABY UŁATWIĆ PAŃSTWU ROZLICZENIE SIĘ Z OPŁAT NA RZECZ GMINY, SOŁTYS NATEREK BĘDZIE PEŁNIŁ DYŻURY W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ "PRZY TORACH" W KAŻDĄ NIEDZIELĘ, DO 15 MARCA 2015 W GODZINACH 16.00 - 18.00. tj. 15, 22 lutego oraz 1, 8 i 15 marca. Można w tym czasie odebrać nakazy płatnicze, dokonać opłat a także zasięgnąć informacji i opinii dotyczących sołectwa.
Zbigniew Kukuć - sołtys.
2015-02-06:
INFORMACJE/PRZYPOMNIENIA:
* TERMIN OPŁAT ZA WYWÓZ ODPADÓW za I kwartał upływa 15-go marca, według złożonych w ubiegłym roku deklaracji. Nie będzie żadnych dodatkowych powiadomień ani faktur. W bieżącym roku wysokość opłąt nie ulega zmianie, więc należność można uiścić  jednorazowo.
Informuję też, że wpłacać można u sołtysa na takich zasadach jak podatek bez dodatkowych opłat.
* Na podstawie ustawy - prawo pocztowe z 2013 r. na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek umieszczenia POCZTOWEJ SKRZYNKI ODDAWCZEJ.
* Na budynku lub innym widocznym miejscu powinien być umieszczony NUMER DOMU. Jest to zadanie właściciela lub użytkownika posesji.
2015-01-23:
OPŁATY ZA WYWÓZ ODPADÓW W 2015 R.
STYCZEŃ - 6,50 ZŁ SEGREGOWANE, 10 ZŁ MIESZANE (OD OSOBY)
LUTY - GRUDZIEŃ - 7 ZŁ SEGREGOWANE, 13 ZŁ MIESZANE (OD OSOBY)
OPŁATY WNOSIMY KWARTALNIE - NA KONTO, W KASIE URZĘDU LUB U SOŁTYSA
I RATA - 15 MARCA
II RATA 15 CZERWCA
III RATA - 15 WRZEŚNIA
IV RATA - 15 GRUDNIA

WYWÓZ ODPADÓW KOMUNALNYCH - NATERKI 2015
MIESIĄC    NIESEGREGOWANE    SEGREGOWANE
STYCZEŃ     5, 20                        28
LUTY           3, 17                       25
MARZEC       3, 17, 31                  25
KWIECIEŃ     14, 28                     22
MAJ             12, 26                     27
CZERWIEC     9, 23                     24 +13 PLASTIK
LIPIEC          7, 21                     22+11 PLASTIK
SIERPIEŃ      4, 18                     26+8 PLASTIK
WRZESIEŃ    1, 15, 29                23
PAŹDZIERNIK 13, 27                   28
LISTOPAD     10, 24                   25
GRUDZIEŃ     8, 22                     23
POPIÓŁ (PO UZGODNIENIU):
17 STYCZNIA, 21 LUTEGO, 21 MARCA, 18 KWIETNIA

Wiadomości z lat 2006-2014 tutaj...