2014-12-21:
Choinka2014.jpg (18169 bytes) PRZEMIŁEJ CHWILI PODCZAS WIGILII,
MARZEŃ SPEŁNIENIA W DNIU BOŻEGO NARODZENIA
WRAŻEŃ MOC W SYLWESTROWĄ NOC
ŻYCZY MIESZKAŃCOM I GOŚCIOM
RADA SOŁECKA NATEREK
Naterki, 24.12.2014r.
2014-12-19:
Uwaga! Zmiana terminu wywozu śmieci!
OSTATNI WYWÓZ ODPADÓW NIESEGREGOWANYCH Z TERENU NATEREK ODBĘDZIE SIĘ 22 GRUDNIA 2014R.(PONIEDZIAŁEK)
2014-11-24:
Prośba do WŁAŚCICIELI POSESJI I DZIAŁEK POŁOŻONYCH PRZY ULICACH UTWARDZONYCH Z CHODNIKAMI (DIAMENTOWA I GOLFOWA).
W NATERKACH I GMINIE GIETRZWAŁD NIE MA WYDZIELONYCH SŁUŻB PORZĄDKOWYCH DO UTRZYMANIA ULIC I MIEJSC PUBLICZNYCH. PROSI SIĘ WIEC MIESZKAŃCÓW O SYSTEMATYCZNE SPRZĄTANIE TERENÓW PRZYLEGAJĄCYCH DO POSESJI. DOTYCZY TO WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW, GDYŻ CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK DOTYCZY KAŻDEGO Z NAS.

Sołtys Naterek.
2014-11-24:
SZANOWNI MIESZKAŃCY,
w Naterkach jest świetlica wiejska "Przy torach". Istnieje możliwość jej wykorzystania na zebrania, spotkania, imprezy towarzyskie i rodzinne. Domek posiada wodę, kanalizację i małe zaplecze kuchenne. Lokal jest umeblowany i wyposażony w naczynia stołowe. Zainstalowane jest również ogrzewanie elektryczne i kominkowe. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z sołtysem miejscowości, tel. 89/513 15 13.
2014-10-20:
Uwaga - remont drogi!
W związku z planowanym remontem drogi powiatowej Nr DP 1457 N na odcinku Kudypy - Naterki Wójt Gminy Gietrzwałd informuje, że w dniach 20 - 31 października 2014 r. wyżej wymieniony odcinek drogi będzie zamknięty. Wyznacza się objazd do Naterek, Sząbruka:
1. pojazdy do 3,5 t od drogi krajowej nr 16 Kudypy - Gronity
2. pojazdy powyżej 3,5 t - od drogi krajowej nr 51 przez Tomaszkowo
- od drogi krajowej nr 16 drogą powiatową nr 1370 N Gietrzwałd -Unieszewo.

Informacja pochodzi ze strony gietrzwald.pl...
2014-09-27:
Pożegnanie wakacji... z duchami!
7 września w Naterkach żegnano wakacje. Na Placu na Rozdrożu zebrało się niemal 100 osób - rodzin z dziećmi. Nie będziemy rozwodzić się nad samym przebiegiem eventu. Ci co byli wiedzą, że był i dmuchany plac zabaw i zjeżdżalnia, strzelanie z łuku, malowanie buziek i darmowa wata cukrowa. Czarownica prowadziła animacje..przy muzyce oraz wyprawę w ciemny las w poszukiwaniu duchów. Ku zaskoczeniu organizatorów wszyscy zebrani w ogromnym korowodzie udali się w teren i uczestniczyli w zabawach. Całość zakończyła się po godzinie 21 ogniskiem i kiełbaskami.

Co warto wspomnieć impreza miała charakter bezalkoholowy.
Projekt, którego efektem była ta zabawa został przygotowany po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości naszej wsi. Tak liczne uczestnictwo rodzin w imprezie świadczyć może wyłącznie o ogromnym sukcesie projektu. Tym bardziej, że wzięły w nim udział rodziny do tej pory nie uczestniczące w żadnych imprezach organizowanych we wsi. Dzięki pożegnaniu wakacji mieli okazję poznać się z sąsiadami i zintegrować. Wiele osób wykazało zainteresowanie w jaki sposób w ogóle taka inicjatywa powstała, kilka zaproponowało pomoc przy kolejnych akcjach. Trzymamy za słowo!


Mieliśmy okazję pokazać jak ważne są kanały komunikacji w naszej społeczności. Dziś już wiemy, że plakaty nie zawsze wystarczą a za to świetnie sprawdzają się ulotki wkładane do skrzynek pocztowych. Mamy stronę internetową i fan-page ale nasi odbiorcy muszą wykazać chęć zajrzenia na nie od czasu do czasu. A może czasem warto podejść do tablicy ogłoszeniowej przy wiejskim sklepie.

Do realizacji projektu przyczynił się spory sztab ludzi i instytucji. Pomysłodawca i organizator Turkusowy Team oraz Stowarzyszenie Diament, które udzieliło naszej grupie nieformalnej osobowości prawnej w konkursie grantowym. Grantodawca - Stowarzyszenie Warmiński Zakątek - dysponujący środkami Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Gminny Ośrodek Kultury, z którego nie pierwszy raz otrzymaliśmy ogromne wsparcie i pomoc. Sołtys Naterek Pan Zbigniew Kukuć. Sołtysi sąsiednich wsi oraz szereg osób prywatnych, młodzieży i dorosłych pomagających na różnych etapach realizacji. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że takie inicjatywy będzie można z podobnym sukcesem realizować w naszej wsi co roku. Bardzo liczymy na dalszą współpracę z tymi, którzy nam do tej pory pomagali. Zachęcamy każdego do pomocy i współpracy. Bardzo chętnie wysłuchamy pomysłów i pomożemy w realizacji innych inicjatyw.
Turkusowy Team.

Razem_2014.jpg (105808 bytes)
2014-09-19:
Uwaga - zebranie!
Zebranie_20140926.jpg (65183 bytes)
2014-09-15:
Ostatnia impreza tego sezonu! Na zakończenie korowodu spotkań integracyjnych Kartoflanka Polska. Zabieramy ze sobą dzieciaki - Naterkowska młodzież przygotowała dla nich kilka konkursów i zadań. Dla mistrzów i amatorów kuchennych, konkurs kulinarny na potrawy ziemniaczane - zapraszamy do udziału, wystarczy przyjść ze swoją potrawą na imprezę. Czekają atrakcyjne nagrody.
kartoflanka2014.JPG (40561 bytes)
2014-09-01:
Uwaga - zebranie!
5 września o godzinie 19.00 w domku przy torach odbędzie się zebranie wiejskie. Temat poważny bo budżet na przyszły rok oraz zbliżająca się "kartoflanka" oraz ewentualne inne ważne i ważniejsze sprawy. Zapraszamy do przybycia wszystkie chętne osoby zainteresowane rozwojem naszej wsi.
2014-08-30:
plakat_pozegnanie_wakacji.jpg (183801 bytes)
2014-08-25:
Uwaga! Uwaga! Razem pożegnamy wakacje z duchami!
7 września popołudniu odbędzie się impreza z grą terenową dla dzieci i ich rodziców. Organizatorami jest Turkusowy Team (grupa rodziców aktywistów). Pomagają nam młodzi naterkowicze, Stowarzyszenie Diament, GOK i wielu innych. A wszystko dofinansowane grantem z Funduszu Inicjatyw Społecznych :)

noc4.JPG (56931 bytes)
Więcej szczegółów wkrótce...
2014-08-02:
Śladem naterkowskich inicjatyw...
Zakończyła się tygodniowa wizyta gości z Niemiec w Naterkach. W środową noc muzyka rozbrzemiawała do poźnych godzin przy akompaniamencie ożywionych rozmów i głośnych śmiechów. Serdecznych uścisków, podziekowań i pożegnań nie było końca.
Przyszedł też czas na chwilę refleksji. Tak ogromne przedsięwzięcie nie zaistniało by, gdyby nie wspaniała inicjatywa wielu mieszkańców. W udźwignięciu, tych kilku dni wizyty gości a przede wszystkim organizacji słynnego już w gminie meczu Polska-Niemcy, pomagały tak naprawdę dziesiątki osób. Począwszy od stałych bywalców zebrań wiejskich gdzie burzliwie powstawały koncepcje iwentu, poprzez skrupulatną realizację planu organizacyjnego. Absolutnie nie sposób wymienić z nazwiska każdego, kto przyczynił się do naszego sukcesu. Dlatego podziękowania kierujemy do wszystkich i każdego z osobna. Do pełnych energii mieszkanek Naterek, które pieczołowicie zbierały bibeloty, przygotowywały loterię fantową, robiły zakupy, żeby jeszcze w ostatniej chwili piec smakołyki na wiejski kiermasz ciast a później je sprzedawać. Do panów, którzy z poświęceniem dźwigali ciężary, wozili sprzęty, ustawiali stoły. Do młodzieży, która pomagała przy sprzedaży, rozklejaniu plakatów a nawet sprzątaniu po zakończonej imprezie. Do wszystkich darczyńców loteryjnych i tych, którzy wspomogli biesiady w produkty konsumpcyjne. Wszystkim występującym i zapewniającym dorosłym i dzieciom rozrywkę na meczu bardzo dziękujemy. Drużynie, która w niesamowitym upale z ogromnym poświęceniem grała ku radości zgromadzonych widzów. Strażakom oraz naszym sąsiadom z pobliskich wsi za okazane wsparcie i pomoc. Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Urzędowi naszej gminy oraz Panu Sołtysowi, który czuwał nad wszystkim i motywował nas do działania. Miejmy nadzieję, że duch wspólnej inicjatywy z roku na rok będzie rósł w siłę, a owocować to będzie właśnie takimi udanymi przedsięwzięciami.
2014-07-27:
Żar z nieba i ogromne emocje!
W ostatnią sobotę 26 lipca w ogronym upale lejącym się z nieba na lesnym boisku w Naterkach zwarły się dwie drużyny piłkarskie. Polska, reprezentowana przez mieszkanców wsi oraz Niemiecka, w której skład weszły osoby niegdyś tutaj mieszkające.
Drużyny walczyły zaciekle pomimo wysokiej teperatury. Wszystko jednak w atmosferze sympatii i dobrej zabawy. Osłabiona drużyna gości uzyskała nawet wsparcie w postaci dwóch świetnych zawodników polskich. Wśród widowni wciąż podnosił się głośny aplauz na kolejne emocjonujące sytuacje i bramki. Mecz ostatecznie zakończył się druzgocącym zwycięstwem gospodarzy 10:3.
Ale to spotkanie to nie tylko mecz. Mieszkańcy Naterek przygotowali dla przybyłych gości prawdziwą biesiadę z oprawą muzyczną. Można było zjeść coś pysznego, spróbować pysznych wypieków okolicznych gospodyń oraz bawić się w rytm muzyki na żywo :) Nie zabrakło atrakcji dla najmłodzych. Dmuchana zjeżdżalnia, malowanie buzi, bańki i balonowe zwierzaki. Nawiecej zamieszania i radości przysporzyli młodzi strażacy, którzy po zakończonym meczu schłodzili wszystkich wodą prosto z węża strażackiego.

(Wydarzenie było współfinansowane przez Gminę Gietrzwałd)
Mecz2014_1.jpg (154383 bytes)
2014-07-19:
MeczPlakat_2014.jpg (193785 bytes)
Prace na Golfowej trwają. Jeszcze kilka dni i zyskamy piekną nową drogę:
IMG_2889_780.jpg (152070 bytes)
2014-07-02:

Roboty drogowe w centrum wsi!
Od wczoraj trwają intensywne prace w samym centrum wsi. Montowane są krawężniki. Na chwilę obecną panowie przepuszczają pojedyncze auta i pozwalają przestawiać auta właścicielom posesji z obrębu budowy. Uprzedzają jednak, że może już nawet od piątku droga będzie absolutnie nie przejezdna. Plac Na Rozdrożu stał się chwilowym parkingiem. Pan kierownik budowy wyjaśnia, że drzewa w skrajni drogi nie będą wycinane. Droga będzie miała 5 metrów szerokości do tego chodnik 1,5 metra. W odcinkach asfaltowych pobocze zostanie wyrównane nasypami i korą asfaltową-będzie można iść poboczem. Dla zaniepokojonych wąskim odcinkiem drogi na wysokości Pola Golfowego-pas drogowy wynosi tam jedynie 3 metry i niestety innej drogi nie da się zbudować, ale wykonane zostanie pobocze.
IMG_2872_780.jpg (125325 bytes)
2014-06-16:
Informujemy, że II zebranie w sprawie organizacji meczu Polska-Niemcy odbedzie się w środę 18 czerwca o godzinie 18.00 w domku przy torach.
Jednocześnie zapraszamy wszystkich do pomocy w zbieraniu nagród rzeczowych na meczową loterię fantową. W tym roku dochód z loterii fantowej przeznaczony będzie na budowę placu zabaw dla dzieci. Wszystkie fanty prosimy dostarczyć do Pani Uli Bartkowskiej.
2014-06-12:
W związku ze zbliżającym się meczem Polska-Niemcy w niedzielę w domku przy torach o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie.
Zapraszamy osoby chętne do pomocy przy organizacji.
UWAGA! Po burzliwych negocjacjach udało się uzyskać dofinansowanie do wycieczki. Dzieci jadą za darmo! Wycieczka jest dofinansowana przez Stowarzyszenie Diament. Fundusze pochodzą ze środków Gminy Gietrzwałd.
2014-06-10:
29 czerwca (niedziela) z okazji końca roku szkolnego organizujemy dla dzieci wyjazd do parku rozrywki Bartbo na teren placu zabaw dla dzieci.
bartbo.jpg (11936 bytes)
Wycieczka skierowana jest do dzieci przedszkolnych i szkolnych (szkoła podstawowa).
Koszt wycieczki to jedyne 15zl (wstęp). Transport gratis. Ilość miejsc jest ograniczona - zgłoszenia do 25 czerwca Joanna 502071039
Wyjazd 29 czerwca 9.00-powrót po 12.00 Młodsze dzieci mogą jechać pod opieką rodzica.
Istnieje możliwość zabrania dzieci starszych, które chciałyby skorzystać z innych atrakcji parku.
2014-06-06:
Uwaga! Zbliżają się IV Letnie Gminne Igrzyska Wsi. Zostało nam bardzo mało czasu. Osoby chętne do udziału prosimy zgłaszać się do Sołtysa. Tym razem pojawiły się nowe konkurencje - bardzo ciekawe: bieg rodzinny i rzut kaloszem! Zapraszamy do udziału w zabawie!
IV-IgrzyskaLetnie-Gietrzwald.jpg (116685 bytes)
Szczegóły tutaj...
2014-05-31:
Jak co roku z okazji Dnia Dziecka w Naterkach zorganizowano wspaniałą zabawę dla dzieci. 31 maja na Placu na Rozdrożu pojawiły się balony i wesoła muzyka. Przybyła Piratka z dalekich mórz z koszem pełnym niespodzianek. Były ogromne bańki mydlane, zabawy z chustą i balonowe zwierzaki. Organizatorki z zapałem pomalowały buzie niemalże wszystkim dzieciom, rodzicom również. Gwoździem programu natomiast była wyprawa w poszukiwaniu skarbów. Dzieci wiedzione przez Piratkę odszukiwały w lesie pozostawione wskazówki i części hasła. Z powodzeniem odnalazły strażnika skarbu i odzyskały z jego rąk kosz pełen słodyczy. Organizatorki dziękują serdecznie Sołtysowi i Stowarzyszeniu Diament za wsparcie oraz pozostałym za oprawę muzyczną, sprzątanie placu, górę domowych pączków i dobre słowo. A przede wszystkim gościom za przybycie. Kolejna taka okazja do świętowania w lipcu podczas meczu Polska-Niemcy. Zdjęcia...

Joanna Jaguszewska
2014-05-25:
Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci i młodzież:
31 maja o godzinie 10.00 na Placu na Rozdrożu!
Planujemy wspaniałą zabawę!
DzienDziecka_20140531.jpg (38011 bytes)
2014-05-24:
Wraz z nadejściem maja i towarzyszącej mu pięknej pogody rozpoczął się sezon imprez plenerowych organizowanych przez poszczególne wioski naszej gminy.
17 Maja ruszyła sztandarowa impreza naszej wsi: Budzenie Naterek. Jak co roku pierwsze plenerowe wydarzenie w Naterkach zorganizowało Stowarzyszenie Diament i Rada Sołecka.
Zabawa przy muzyce i smakowita konsumpcja glinowanych przysmaków wprawiła w wyśmienity nastrój wszystkich biesiadujących. Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Maluchy podjęły się niezwykle trudnego zadania uwiecznienia kredkami piękna otaczającej nas wiosny. Wszystkie pracowały w niezwykłym skupienia, co zaowocowało fantastycznymi pracami. Oczywiście wskazanie zwycięzcy okazało się nie możliwe i nagrodzić słodkościami trzeba było wszystkich artystów. Potem przyszła kolej na zawody sportowe, w których dzieci zmierzyły się drużynowo. A wszystko to przy dopingu rodziców i zebranych biesiadników. Nie zabrakło konkurencji literackiej, w której naterkowska młodzież tworzyła wiersze na zbliżający się Dzień Matki. Prócz nagród materialnych zwyciężczyni Karolina Wiśniewska otrzymała zapewnienie, że jej wiersz zostanie opublikowany na łamach Gazety Gietrzwałdzkiej.
Dla dorosłych przygotowano test miedzowy obejmujący tematyką historię i topografię Naterek. Zabawy i śmiechu było, co nie miara przymknięto nawet oko na delikatny doping i konsultacje uczestników quizu z rdzennymi Naterkowiczami.
Najtrudniejsze zadanie jednak przypadło didżejowi. Dzieci tłumnie zażyczyły sobie do konkurencji tanecznej piosenki "My Słowianie". Poszukiwania trwały chwilę a dzieci cierpliwie pilnowały, aby spełniono ich życzenie. I do dziś nie wiemy czy to piosenka jest tak wyjątkowa czy te słodycze, które czekały na małych tancerzy :) Dzieci pewnie już nie mogą doczekać się Dnia Dziecka i tego, co w Naterkach zostanie dla nich zorganizowane.
Joanna Jaguszewska
BudzenieNaterek2014.jpg (122620 bytes)

Więcej zdjęć tutaj...
"Budzenie Naterek" - Plac Na Rozdrożu, 2014-05-17, godz. 16.00
ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ ROZRYWKOWĄ Z KONSUMPCJĄ I MUZYKĄ.
BĘDĄ ATRAKCJE Z NAGRODAMI DLA DZIECI I DOROSŁYCH.
ZA ORGANIZACJĘ ODPOWIADAJĄ STOWARZYSZENIA SPOŁECZNE - NIK I DIAMENT ORAZ RADA SOŁECKA.
Impreza dofinansowana z budżetu Gminy Gietrzwałd.
Organizatorów wspierają: WSZYSCY MIESZKAŃCY NATEREK I OKOLIC.
2014-05-05:
Informacja o podatkach:
PRZYPOMINAM, ŻE TERMIN WPŁATY II RATY PODATKU UPŁYWA 15 MAJA.
JEDNOCZEŚNIE W TYM TERMINIE NALEŻY UREGULOWAĆ OPŁATY ZA POSIADANIE PSÓW W WYSOKOŚCI 40 ZŁ. OD SZTUKI. SĄ TO OPŁATY NA RZECZ GMINY I PODLEGAJĄ EGZEKUCJI JAK PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI. MOŻNA JE WNOSIĆ NA KONTO GMINY, EWENTUALNIE WPŁACIĆ GOTÓWKĄ U SOŁTYSA.
PRZYPOMINAM TEŻ O TERMINIE OPŁAT ZA WYWÓZ ODPADÓW STAŁYCH (TU NIE MA ŻADNYCH FAKTUR I POWIADOMIEŃ - LICZY SIĘ ZŁOŻONA W UBIEGŁYM ROKU DEKLARACJA.

ŻYCZĘ DOBREGO SAMOPOCZUCIA FINANSOWEGO - SOŁTYS NATEREK.
2014-05-01:
Ustalono istotne tegoroczne daty:

2014-05-10: Budzenie Naterek, Plac Na Rozdrożu
2014-07-26: XXII Mecz Polska-Niemcy, boisko leśne w Naterkach
2014-09-20: Kartoflanka Polska, Plac Na Rozdrożu
2014-02-03:
Naliczone zostały podatki od nieruchomości na 2014 rok.
Nakazy płatnicze dla mieszkańców Naterek znajdują się u sołtysa i będą sukcesywnie dostarczane za pokwitowaniem. Jednocześnie informuję, że decyzją Rady Gminy obowiązują opłaty od posiadaczy psów w wysokości 40 zł rocznie - płatne do 15 maja.
Wpłaty podatku od nieruchomości podzielone są na cztery raty: 15.03, 15.05, 15.09, 15.11 2014r. Wpłacać można na konto gminy lub bezpośrednio u sołtysa.
Prosimy zachować decyzje administracyjne, gdyż sołtysi nie mają informacji o wysokości zobowiązań.
2014-01-14:
KOLĘDA, NATERKI 2014
20.01. 2014 (poniedziałek) od godz. 16.00
Golfowa (centrum) Turkusowa, Plac na Rozdrożu
21.01. 2014 (wtorek) od godz. 16.00
Diamentowa - lewa strona w kierunku Gronit, Rubinowa
22.01.2014 (środa) od godz. 16.00
Ul. Diamentowa (strona prawa) , ul. Złota, Srebrna, Zeusa
23.01.2014 (czwartek) od godz. 16.00
Ul. Dionizosa, Posejdona, Heliosa, Ateny
24.01.2014 (piątek) od godz. 16.00
Ul. Ariadny, Artemidy, Hestii.
25.01.2014 (sobota) od godz. 10.00
Ul. Bursztynowa (od strony Gronit), Andromedy, Brylantowa, Koralowa, Golfowa oraz rodziny, które zgłoszą wcześniej potrzebę wizyty duszpasterskiej.
2013-12-24:
Zima_2013.jpg (102292 bytes)
Niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i te małe,
te mówione głośno lub wcale.
Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku,
niech się spełnią w Nowym Roku!


Mieszkańcom, Gościom i Przyjaciołom życzą - RADA SOŁECKA i PRZYJACIELE Z NIEMIEC.

 

2013-11-22:
swieca.gif (61133 bytes) Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 20 listopada po ciężkiej chorobie w wieku 57 lat odeszła do wieczności

                                    Ś.P. Grażyna Sieradzka.

Mimo młodego wieku była dla społeczności Naterek osobą wielce zasłużoną i powszechnie lubianą. Miała ogromny udział w organizowaniu meczów Polska - Niemcy, imprez środowiskowych, zabaw sylwestrowych i innych. Prawdziwa mistrzyni kuchni i dusza towarzystwa.
Bardzo nam będzie Ciebie, Grażynko, brakowało.


Rodzinie Zmarłej najszczersze wyrazy współczucia składają członkowie rady sołeckiej, organizacji społecznych oraz liczni przyjaciele z Naterek i okolic.

2013-11-20:
UCHWAŁA ZEBRANIA WIEJSKIEGO W NATERKACH z dn. 08.11.2013 r. w sprawie przyjęcia budżetu sołectwa na rok 2014.
Kwota wydzielona z budżetu gminy na 2013 r. - 15 119 zł
Planowane wydatki:
- Utrzymanie terenów zielonych na terenie sołectwa -4 000,-
- Wyposażenie świetlicy i obiektów sołeckich - 3 000,-
- Dofinansowanie oświetlenia i utrzymania dróg - 4 500,-
- Oznakowanie ulic, infrastruktura - 500,-
- Utrzymanie czystości - 1 500-
- Podnoszenie estetyki wsi - 1 000,-
- Rezerwa - 619,-
2013-10-31:
Zapraszamy na ZEBRANIE WIEJSKIE w świetlicy "PRZY TORACH" w Naterkach dn. 08.11. 2013 r. (piątek) o godz.19.00 z udziałem Wójta Mieczysława Ziółkowskiego.
W PROGRAMIE:
.    Aktualne wiadomości z gminy
.    Realizacja budżetu Rady Sołeckiej w roku 2013
.    Podjęcie uchwały budżetowej na rok 2014. (plan wydatków)
.    Plany na rok 2014
.    Bieżące sprawy miejscowości.
Rada Sołecka.
2013-10-25:
Rewitalizacja Placu na Rozdrożu
Korzystając z zamknięcia sezonu imprez plenerowych rozpoczęto intensywne prace rewitalizacyjne na naszym Placu na Rozdrożu. Nowe poszycie dachowe zyskała już wiata, która służy mieszkańcom podczas imprez integracyjnych. Obecnie prace skupiają się wokół wymiany ogrodzenia. Postawiono już nowe słupki. Założona zostanie nowa siatka ogrodzeniowa. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na efekty tych zabiegów. Planowany termin finalizacji prac to koniec października. Jak tylko wszelkie prace zostaną zakończone postaramy się o stosowną foto relację. A tymczasem trzymamy kciuki aby wykonawcom dopisała piękna jesienna pogoda.
Joanna Jaguszewska.
2013-09-28:
21.09.2013 na rozdrożu w Naterkach muzyka rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych a to z powodu ostatniej imprezy plenerowej sezonu!
VIII Kartoflanka Polska zgromadziła nie tylko mieszkańców Naterek ale gości z okolicznych wiosek. Dlaczego Kartoflanka? A no z powodu wszechobecnego gościa honorowego-Kartofla. Obecny w przygotowanych potrawach skusił nie jednego smakosza. Zupy kartoflane, kotlety ziemniaczane, pierogi oczywiście ruskie do tego surówki i kiełbaski a na deser pączki ziemniaczane.tak tak pączki ziemniaczane rozpływające się w ustach. Można nadmienić, że konkurs kulinarny zakończył się pełnym sukcesem wszystkich uczestników. Smakołyki znikały z zawrotną prędkością ze stołu biesiadnego.
Ale to nie koniec roli tego dostojnego gościa. Naterkowska młodzież po raz kolejny przygotowała dla swoich młodszych kolegów pakiet rozrywkowy. Dzieci uczestniczyły w wyścigach w workach po kartoflach, skakały z kartoflami między nogami, rzucały kartoflami do wiadra bawiąc się przy tym tak dobrze, że już w wkrótce nikt nie mógł się doliczyć która drużyna zwyciężyła. Kartofle oczywiście znosiły dzielnie wszystkie te praktyki. Hitem jednak okazała się zabawa plastyczna na przystrojenie Pana Kartofla. Kartofle zyskały oczy i cekinowe buzie a nawet barwne pióropusze i krepinowe kokardy-dzieci od zabawy udało się oderwać dopiero wręczanymi nagrodami za udział w konkursach.
A wszystkie te atrakcje przy dźwiękach muzyki biesiadnej na żywo. Serdeczne podziękowania dla organizatorów i wszystkich uczestników zabawy.
Joanna Jaguszewska.

PS.A tu kilka zdjęć...
2013-08-09:
Pobyt gości z Niemiec...
Nasi goście z Niemiec, po sobotnich emocjach sportowych, odpoczywali na terenie naszej gminy i poza nią. W niedzielę byli gośćmi mieszkańców Sząbruka i Stowarzyszenia " Piękny Most ". Złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w wojnach przy miejscowym kościele parafialnym. Poniedziałek i wtorek przeznaczyli na zwiedzanie pięknej ziemi warmińskiej i mazurskiej. Uczestniczyli w spływie kajakowym po rzece Pisa Warmińska i jeziorze Wadąg, zaś następnego dnia wybrali się na rejs statkiem z Rucianego do Mikołajek, a w drodze powrotnej zwiedzili Św. Lipkę. Środa była ostatnim dniem pobytu naszych gości. Naterki pożegnały swoich przyjaciół z Rietberga i Bochum kolacją na Placu na Rozdrożu.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie należącej do naszej gminy: gietrzwald.pl
2013-08-09:
XXIII MECZ POLSKA - NIEMCY
3 sierpnia na leśnym boisku w Naterkach odbył się XXIII mecz Polska - Niemcy. Drużynę niemiecką stanowili zawodnicy z Bochum i z Rietberga, zaś polską sportowcy z naszej gminy. Temperaturę spotkania podkręcało samo słońce, które tego dnia nie szczędziło swego ciepła nikomu. Końcowy wynik meczu to 6:3 (2:3) dla polskiej drużyny. Gratulujemy!
Po sportowych emocjach, na najmłodszych i starszych sympatyków meczów Polska - Niemcy w Naterkach, czekało wiele atrakcji. Jak donoszą źródła naterkowskie :) dorośli bawili się do białego rana...

Mecz2013_t.jpg (115662 bytes)

Więcej zdjęć w Galerii...
2013-08-08:
ZWYCIĘSTWO NATEREK!
Pierwsza gietrzwałdzka liga siatkowa za nami. Drużyna Naterek w składzie: Adam Mazur, Paweł Pietkiewicz, Kacper Buśko, Marek Nowogrodzki, Michał Mackiewicz, Mateusz Lindner, Kamil Mackiewicz, Wojtek Golks, Michał Małkowski okazała się najlepsza! Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

LigaSiatkowa2013_1.jpg (113227 bytes)
2013-07-06:
Turniej Piłki Siatkowej.

Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w I WAKACYJNYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY. Zawody odbędą się w  Naterkach 13 lipca 2013 roku o godz. 16.
Oczekujemy na 6-osobowe drużyny z terenu  naszej gminy - wakacyjni goście również mile widziani. Zapisy pod nr telefonu 695 629 077. Szczegółowe informacje u p.Bilińskiej, członka Gminnej Rady Sportu.
2013-06-17:
Na podium!!!
III Letnie Gminne Mistrzostwa Wsi za nami. W ubiegłą sobotę na stadionie leśnym w Gietrzwałdzie o puchar Mistrzostw walczyło 6 drużyn. Na podium stanęły: na miejscu pierwszym w klasyfikacji generalnej - Unieszewo, na miejscu drugim reprezentacja Naterek oraz na trzecim reprezentacja Gronit.
Jak oczekiwano kolejne Igrzyska dostarczyły ogrom emocji sportowych. Wszystkie drużyny były świetnie przygotowane a zmagania odbywały się na bardzo wyrównanym poziomie.
Reprezentacja Naterek szczególnie wykazała się w kilku konkurencjach. Piłki Siatkowej Plażowej, gdzie niesamowita drużyna zajęła miejsce drugie walcząc zaciekle z przeciwnikami do ostatniego meczu. Złoty medal został wywalczony w kategorii Bieg Mężczyzn, gdzie nasz zawodnik zdeklasował pozostałych startujących - gratulacje dla Michała Kaczmarskiego. W dwóch kategoriach zdobyto srebrne medale: Rzuty Karne - Krzysztof i Kacper Golks oraz Unihokej - Kuba Golks. Panu Krzysztofowi gratulujemy synów - trzeci z nich Wojtek w Skoku W Dal - 4 miejsce! Natomiast w trzech kategoriach zdobyto brązowe medale: Pchnięcie Kulą - Michał Mackiewicz, Wyciskanie 18-sto kg odważnika na czas - Andrzej Jaguszewski, Bieg Na Szczudłach - Magda Mackiewicz i Sławek Sokół oraz Skok W Dal Kobiet - Justyna Masiulaniec. Na szczególne uznanie zasługuje drużyna przeciągająca linę, w szczególności nasze Bożenki, na które zawsze można liczyć.
Impreza świetnie przygotowana logistycznie - nawet dla najmłodszych nie zabrakło atrakcji. Pozostaje nam jedynie intensywnie trenować do kolejnych Mistrzostw aby tym razem stanąć na szczycie podium :)

Autorzy relacji: Joanna Jaguszewska i Piotr Barański, Zdjęcie: Piotr Barański.
IgrzyskaLetnieWsi2013.jpg (159536 bytes)

Polecamy też relację foto-wideo Piotra Barańskiego: http://www.youtube.com/watch ?v=cfZ-wvhD7kA

2013-06-03:
Dzień Dziecka.
Tego dnia rządzą dzieci, jak powiedziała mała Ania! I tak też było. Długo wyczekiwana przez najmłodszych impreza tym razem zupełnie inna jak co roku, a to za sprawą super szóstki młodych ludzi, którzy postanowili tym razem sami zorganizować ten wyjątkowy dzień. Mowa o siostrach Kasi, Magdzie, Marcie i Gosi Mackiewicz oraz Karolinie Golks i Sławku Sokole.
A zaczęło się tajemniczo. Mali uczestnicy zostali zabrani przez dwie przewodniczki do lasu, gdzie wysłuchali legendy o zaginionej krówce i zostali zaangażowani do jej poszukiwania. Dzieci krocząc leśnymi ścieżkami znalazły nie tylko krówkę ale i skrzata a nawet małą diablicę - wszystkie napotkane stworzenia obficie częstowały uczestników cukierkami. Na koniec leśnej przygody wróż Sławomir wykorzystując tajemne moce przepowiedział z rąk wszystkim malcom ich przyszłość.
Ale na tym nie koniec. Po wsi plotki niosą się ekspresem, tak więc wieść o dobrej zabawie szybciutko zgromadziła na placu Na Rozdrożu sporo ponad 30-tkę dzieci w pełnej rozpiętości wiekowej. Do wspólnej zabawy zaangażowały się mamy organizując olimpiadę sportową pełną konkurencji sprawnościowych. Całe szczęście nagród było dość aby obdarować wszystkich zwycięzców. Długo by wymieniać wszystkie atrakcje tego dnia: wspólne lody, pieczenie kiełbasek, mecz piłki nożnej (dziewczyny kontra chłopaki). Plac Na Rozdrożu już dawno nie zgromadził tylu mieszkańców w jednym czasie.
Relację sporządziła Joanna Jaguszewska.
2013-05-20:
III Letnie Gminne Igrzyska Wsi
Gminna Rada Sportu serdecznie zaprasza reprezentacje wszystkich miejscowości gminy Gietrzwałd na trzecią już letnią olimpiadę, która odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godzinie 13 na Stadionie Leśnym w Gietrzwałdzie. Szczegóły: tutaj.
2013-04-17:
Kolejny Wielkanocny Turniej Stulatków w piłce siatkowej należał do Naterek!
Po złoto sięgnęli nasi reprezentanci: Buśko Kacper, Mazur Adam i Marek Nowogrodzki. Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięstwa.
093s.jpg (54014 bytes)
Szczegółowa relacja z zawodów na stronie: grs.gietrzwald.pl
2013-02-18:
W sobotę 23 lutego 2013 roku w hali sportowej w Gietrzwałdzie o godzinach 9-12 odbędzie Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar TVP Olsztyn. Zawody przeprowadzone zostaną w kilku kategoriach wiekowych. Zapisy i przydział do określonej grupy nastąpi w dniu zawodów (wg wskazówek LZS Olsztyn). Gminna Rada Sportu serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Gietrzwałd na stałe lub czasowo zameldowanych na jej terenie.
(Wskazane jest posiadanie własnej rakietki)
2013-02-13:
Zapraszamy na ZEBRANIE WIEJSKIE w świetlicy "PRZY TORACH" w Naterkach dn. 22 LUTEGO 2013 r. (piątek) O GODZ. 17.30
W PROGRAMIE:
.    Aktualne wiadomości z gminy
.    Rozliczenie finansowe za rok 2012
.    Plany na rok 2013
.    Bieżące sprawy miejscowości.
                                                            Rada Sołecka
2013-02-02:
PLANOWANA KOLĘDA W NATERKACH:
Wtorek, 5.02.13 od godz. 16.OO Naterki - centrum - ul. Golfowa (od tartaku), ul. Turkusowa, Plac na Rozdrożu, Rubinowa
Środa, 6.02. 13 od godz. 16.00 ul. Diamentowa
Czwartek, 7.02.13 od godz. 16.00 Ul. Posejdona, Zeusa, Ariadny, Artemidy, Hestii
Piątek, 8.02.13 od godz. 16.00 Ul. Dionizosa, Heliosa, Ateny
Sobota, 9.02. 13 od godz. 10.00 Ul. Bursztynowa (górna, dolna), Andromedy, Brylantowa , Golfowa, Koralowa.
2013-02-02:
Gminna Rada Sportu serdecznie zaprasza na Gminny Turniej Piłki Halowej 2013, który odbędzie się w hali sportowej w Gietrzwałdzie w sobotę 16 lutego. Początek imprezy o godzinie 9. Kapitanów prosimy o zgłaszanie swoich drużyn w nieprzekraczalnym terminie do poniedziałku 11 lutego na adres: grs.gietrzwald@wp.pl lub numer: 510 269 453 (mile widziane nazwy i składy drużyn). Szczegóły na stronie: grs.gietrzwald.pl
2013-01-28:
INFORMUJĘ, ŻE ZOSTAŁY NALICZONE PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI NA ROK 2013. NAKAZY PŁATNICZE BĘDĄ STOPNIOWO DOSTARCZANE MIESZKAŃCOM ZA POKWITOWANIEM.
PRZYPOMINAM, ŻE OPŁATY NA RZECZ GMINY MOŻNA DOKONYWAĆ BEZPOŚREDNIO U SOŁTYSA WSI. TERMIN WPŁATY I RATY - 15 MARCA.

Z. KUKUĆ (SOŁTYS)
ZEBRANIE WIEJSKIE ODWOŁANE!
O nowym terminie poinformujemy.
2013-01-15:
ZEBRANIE WIEJSKIE W NATERKACH ODBĘDZIE SIĘ 25 STYCZNIA 2013 r. (piątek) O GODZINIE 17.00 w świetlicy "Przy Torach".
W programie:
- sprawozdanie finansowe i merytoryczne Rady Sołeckiej
- bieżące informacje z gminy
- zamierzenia na rok 2013
- zapytania, odpowiedzi, sprawy różne
Planowany jest udział przewodniczącego Rady Gminy - Marka Nowogrodzkiego i wójta Gminy Gietrzwałd - Mieczysława Ziółkowskiego.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Naterek.
2012-12-17:
Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Zaś Rok 2013 niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
MIESZKAŃCOM NATEREK I GOŚCIOM - ŻYCZY RADA SOŁECKA.

491.jpg (29069 bytes)
2012-12-14:
Na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w Gietrzwałdzie dnia 13 grudnia 2012 r. nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady. Nowym przewodniczącym jednogłośnie wybrany został Marek Nowogrodzki, radny z Naterek. Gratulujemy!
2012-12-10:
W sobotę 15 grudnia w Gietrzwałdzie: Jarmark świąteczny w gminie pełnej cudów.
Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie serdecznie zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny. W sobotę 15 grudnia w godzinach 11-16 będzie można poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. W bogatym programie jarmarku znalazły się jasełka w wykonaniu dzieci z Biesala, kolędy w interpretacji pań z biesalskiego zespołu Pokolenia, występ dziecięcego zespołu tanecznego. Podczas jarmarku będzie można zakupić gwiazdkowe prezenty, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe oraz świąteczne smakołyki.

Organizator ogłasza także konkurs na ozdobę choinkową. Szczegóły oraz regulamin dostępne na stronie gok.gietrzwald.pl
2012-11-20:
Informacje
...
W ostatnich miesiącach zmieniła się nawierzchnia kilku ulic osiedlowych w Naterkach i innych dróg . Materiałem poprawiającym jakość jazdy stał się destrukt, czyli asfaltowa nawierzchnia zbierana z remontowanych ulic Olsztyna i okolic. Nic nie dostaje się w prezencie, za darmo. To, że gmina pozyskała dużo tego materiału, to zasługa naszego radego Marka, kierownika zakładu gospodarki komunalnej, wójta i osób współpracujących. Podobno to jeszcze nie koniec.

We wsi przybyło kilka lamp oświetlających nasze ulice. Tym razem pięć takich punktów zainstalowano na ulicy Koralowej i Bursztynowej (dolnej) czyli nad jeziorem. Inwestycję dofinansowała Rada Sołecka, ale też bardzo znaczący był udział samych mieszkańców i właścicieli posesji z tego rejonu. Wkład mieszkańców był nie mniejszy niż 300 zł od rodziny lub działki.

Nie będzie w tym roku przebudowy skrzyżowania dróg gminnych i drogi powiatowej przy Placu na Rozdrożu. Inwestycja miała być wspólnie realizowana przez Powiat Olsztyński i Gminę Gietrzwałd, chociaż inwestorem miała być gmina. Niestety zarezerwowane środki w obydwu samorządach były o 50% za małe wobec najniższej oferty ewentualnych wykonawców. Według zapewnień wójta i starosty te pieniądze nie przepadną, a przejdą do budżetu na przyszły rok. Następny przetarg może być korzystniejszy i mamy nadzieję, że odbędzie się naprawdę wiosną.

Nie przewiduje się w 2013 r. modernizacji i przebudowy ul. Golfowej. Ta droga prowadząca do pola golfowego może znaleźć się w programie "schetynówek" nie wcześniej niż za rok.

Zrobiono kolejny krok w kierunku zagospodarowania Placu na Rozdrożu, chociaż nie jest on oficjalnie własnością samorządu. W tym roku poprawiono nawierzchnię boiska do siatkówki, położono kostkę , a ostatnio zabudowano boki wiaty, która jest dobrym miejscem schronienia przy niepogodzie dla licznie przejeżdżających turystów, zwłaszcza tych na rowerach. Dla miejscowych też jest przydatna. Nikt nie dał na to pieniędzy z zewnątrz. Jest to po prostu efekt postawy i zaradności części mieszkańców Naterek.

Więcej informacji na temat bieżących spraw naszej miejscowości, gminy i nie tylko znajdą Państwo w dwutygodniku w "Gazecie Gietrzwałdzkiej" która jest zawsze do nabycia w sklepie "Na Rozdrożu" w Naterkach i w innych dobrych punktach sprzedaży na terenie gminy.
2012-11-08:
Na zebraniu wiejskim, które odbyło się 25.10.2012 w świetlicy PrzyTorach przyjęto
budżet Sołectwa na 2013r.
Dochody: ( kwota wydzielona z budżetu Gminy) - 13 842 zł.
Wydatki:
.    Utrzymanie terenów zielonych - 3 000 zł.
.    Dofinansowanie oświetlenia i utrzymania dróg - 4 000 zł.
.    Wyposażenie i modernizacja Placu na Rozdrożu - 4 000 zł.
.    Opłaty różne (prąd, woda, śmieci) - 2 000 zł.
.    Rezerwa - 842 zł.
2012-10-27:
II Gietrzwałdzki Bieg Niepodległości
Gminna Rada Sportu, Stowarzyszenie Gietrzwałd oraz gietrzwałdzka rada sołecka zapraszają na drugi już Gietrzwałdzki Bieg Niepodległości. Startujemy 11 listopada (niedziela) w samo południe (12) z parkingu przy gimnazjum gminnym. Dla tych, którzy zechcą z nami wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości przygotowaliśmy trasy od 200 do 1500 m na terenie gimnazjum oraz ulicy Ogrodowej. Proponujemy, podobnie jak w roku ubiegłym, pięć kategorii wiekowych: do III kl. SP, IV - VI kl. SP, gimnazjum - 18 lat,18 - 40 lat oraz 40+. Dla podkreślenia wagi święta mile widziane będą akcenty patriotyczne (czapki, szaliki, flagi, koszulki itp.).

IIGBN-plakat.jpg (38890 bytes)
2012-10-01:
Kartoflanka
Za nami koniec sezonu imprez plenerowych. Zakończyła je kartoflanka, czyli święto ziemniaka. Pojawienie się tego warzywa Polsce zawdzięczamy naszemu królowi, Janowi III Sobieskiemu.
Na naszej naterkowskiej zabawie, tradycyjnie, rozstrzygnięto konkurs na potrawę ziemniaczaną, nie zabrakło zupy z tego warzywa, ani oczywiście poczciwych placków ziemniaczanych, a dzieci mogły uczestniczyć w konkursach z kartoflem w tle. A dorośli? Dla nich do późnych godzin wieczornych przygrywał do tańca pan Adam - już bez kartofla :).
2012-09-08:
Naterki wzięły udział w II Letnich Gminnych Igrzyskach Wsi zorganizowanych na leśnym stadionie w Gietrzwałdzie przez Gminną Radę Sportu. W porównaniu z innymi wioskami naszych reprezentantów było niewielu, za to zaangażowaniem i wolą walki pokazali najwyższą klasę. Konkurencji było bardzo dużo, m.in. siatkówka, chodzenie na szczudłach, biegi, rzuty kulą, przeciąganie liny, skok w dal, rzuty karne, wyciskanie odważnika. Bezkonkurencyjni byliśmy w siatkowce i zajęliśmy I miejsce. W ogólnej klasyfikacji zdobyliśmy, tak jak Unieszewo, 57 punktów, niestety przesunięto :) nas na V miejsce, ponieważ nasi sąsiedzi mieli więcej zwycięstw. Na szczegółowe relacje zapraszamy na stronę www.gietrzwald.pl i do " Gazety Gietrzwałdzkiej ".

Dziękujemy serdecznie za ogromne zaangażowanie w wyjazd naszych sportowców radnemu, panu Markowi Nowogrodzkiemu, a wszystkim uczestnikom igrzysk składamy podziękowania za piękną sportową walkę, poświęcony czas i wspaniałe reprezentowanie Naterek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii...
2012-08-27:
Sportowe zaproszenia:

IgrzyskaLetnieWsi2012s.jpg (55385 bytes)
TenisGazety2012.jpg (49069 bytes)
2012-08-13:
W dniach 3-8 sierpnia gościliśmy grupę piłkarzy, kibiców oraz sympatyków meczów Polska-Niemcy z Rietberga, Bochum i sąsiednich miejscowości. Gości przywitaliśmy kolacją, która odbyła się na posesji soltysa naszej wsi, zaś  w sobotnie popołudnie rozpocżął się, na leśnym boisku w Naterkach, mecz piłki nożnej. Wygrali   gospodarze 7 : 3. Potem rozpoczął się  wielki festyn, który zakończył się w późnych godzinach nocnych . Tym razem pogoda dopisała, czyli nastąpił wyjątek od reguły:  nie padał deszcz :). W następnych dniach nasi goście odwiedzili Sząbruk, uczestniczyli w spływie kajakowym po rzece Łynie i zwiedzili Warszawę.

Jak ocenili goście swój pobyt?  "To było wielkie rodzinne spotkanie" taką opinię wyraził p.o burmistrza Rietberga Werner Bohnenkamp, zaś Michael Orlob powiedział "tu nie ma polityki, tu jest sama przyjaźń". Niech te piękne i dobre słowa pozostaną w naszej pamięci do następnego meczu Polska - Niemcy za rok! Zapraszamy również do naszej galerii...

Chcielibyśmy serdecznie podziękowac za pomoc w organizacji tegorocznego meczu Mieszkańcom Naterek, Wójtowi Gminy Gietrzwald i pracownikom, Dyrektorowi GOK, Stowarzyszeniu Piękny Most, sołtysom Sząbruka i Gronit.

                                                                  Rada Sołecka, Radny Naterek, Zarząd " Diamentu ", NIK.

P1010104s.jpg (211287 bytes)

Galeria zdjęć z meczu - tutaj...

2012-07-16:
Mecz Polska -  Niemcy w Rietbergu
7 lipca przeżyliśmy emocjonujący i dramatyczny mecz Polska - Niemcy w Rietbergu. Bardzo poważnej kontuzji uległ jeden z naszych zawodników - konieczna była operacja złamanej ręki. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem polskiej drużyny 6:1. Jednakże kibice i zawodnicy zgodnie podkreślają, że ważny jest wynik meczu, ale ważna jest również możliwość spotkania się z naszymi znajomymi i przyjaciółmi z Niemiec, wspólna zabawa i rozmowy. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić pobudowaną w Rietbergu osadę z czasów Jesusa oraz podziwiać dawne budownictwo w największym skansenie na terenie Niemiec w Deltmond.
Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować rodzinie Eli i Heńka Schulz oraz ich krewnym, sąsiadom i przyjaciołom za królewskie przyjęcie i opiekę w trakcie całego pobytu naszej grupy w Rietbergu.

ermlandergruppes.jpg (113209 bytes)
2012-07-16:
Nowy mistrz
Pan Wiesław Soluch - mieszkaniec Naterek (i administrator naszej strony) - został mistrzem Letniego Grand Prix Gminy Gietrzwałd w tenisie ziemnym. Walka była zacięta - jak czytamy w relacji p. Anety Bilińskiej z Gminnej Rady Sportu - dosłownie o każdą piłkę. I choć "stary" mistrz robił co mógł, to niestety musial uznać wyższość rywala, ulegając mu w dwóch setach 3:6, 3:6. Drugi nasz reprezentant p. Marek Nowogrodzki zajął 4 miejsce. Obu naszym mieszkańcom bardzo serdecznie gratulujemy!
2012-06-30:
Informacja dla osób wyjeżdżających na mecz do Rietbergu dnia 5 lipca 2012 r.
Zebranie  organizacyjne odbędzie się we wtorek, 3 lipca o godz. 19.00 Na Rozdrożu w Naterkach. Proszę uzupełnić wpłaty!
2012-06-06:
1 lipca Naterki będą bronić tytułu mistrza
Wójt Gminy Gietrzwałd oraz rada sportu zapraszają do wzięcia udzialu w II Letnich Gminnych Igrzyskach Wsi , które odbędą się 1 lipca 2012 r. . Przewidziano następujące konkurencje : pilka plażowa , strzały do bramki ( rzuty karne ) , unihokej ( również rzuty do bramki ) , biegi , pchnięcie kulą , skok w dal , wyciskanie odważnika , chodzenie na szczudłach , przeciąganie liny.

letnie_wsi.jpg (35076 bytes)
Kolejny rajd rowerowy już 17 czerwca
17 czerwca odbędzie się 18 km rajd rowerowy z ogniskiem w Łęguckim Młynie. Początek godz. 10.30. Zbiorka na parkingu przy gietrzwałdzkim gimnazjum. Informacje : tel . 604 48 21 47.
Letnie Igrzyska w Pasłęku
3 czerwca odbyły się Wojewódzkie Letnie Igrzyska Samorządowe. Wśród reprezentantów naszej gminy , która zajęła 8 miejsce , znaleźli się mieszkańcy Naterek : Basia Trąbka ( bieg na 800 m ) i Adam Mazur ( piłka siatkowa ).
Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi mieszkańcy naszej wsi pojechali do salonu zabaw FIKU - MIKU w Olsztynie. Grupą opiekowały się p. Grażyna Sieradzka i Agnieszka Szczypka . Wyjazd finansowany był przez Gminę Gietrzwałd , zaś organizatorem było Stowarzyszenie " Diament ".
2012-05-19:
EURO CUP 2012 O PUCHAR WOJTA NASZEJ GMINY
2 VI o g. 8.00 na Orliku w Sząbruku drużyny - " państwa " będą walczyć o puchar ufundowany przez wójta naszej gminy. Zespół powinien skladać się z 5 zawodników, bramkarza i dwóch rezerwowych - wiek powyżej 14 lat. Zgłoszenia do 28 maja. Tel. 608 375 810. Decyduje kolejność zgłoszeń.
GMINNA RADA SPORTU KOMPLETUJE DRUZYNĘ
W niedzielę 3 VI na Stadionie Miejskim w Pasłęku odbędą się Letnie Igrzyska Samorządowe. Poszukiwani zawodnicy do następujących konkurencji: piłka nożna, siatkowa, biegi, pchnięcie kulą, skok w dal, wyciskanie odważnika, sztafeta, przeciąganie liny. Zgloszenia, tel . 608 375 810.

NATERKI OBUDZONE :)
Naterki zostały obudzone :) . Dokonali tego mieszkańcy naszej wsi oraz goście na imprezie plenerowej "Budzenie Naterek". Były zielone zawody dla dzieci,   czyli slalom między roślinami, rzuty do celu, konkurs kulinarny na wiosenną potrawę. Głównym punktem było sadzenie krzewów na Placu na Rozdrożu. Na pamiątkę tego wydarzenia wręczane były zielone świadectwa urodzenia wybranej rosliny. Teraz wypada doglądać swojego zielonego podopiecznego i podziwiać jak będzie pięknieć nasze Rozdroże oraz teren wokół świetlicy "Przy torach".
Dziękujemy serdecznie p. Koniczowi za przywiezienie i pomoc w wyborze roślin , p. Mackiewiczom za dekorację placu, młodzieży za uruchomienie sprzętu nagłaśniającego i zapewnienie oprawy muzycznej.
Rada Sołecka , Zarząd " Diamentu "
2012-05-09:
BUDZENIE NATEREK
12 V odbędzie się - jak co roku - plenerowa impreza BUDZENIE NATEREK. W programie m.in. bieg z przeszkodami dla najmłodszych "Budzimy Naterki", mecz siatkówki Wipy :) - Reszta Wsi, konkurs na wiosenną potrawę, sadzenie roślin. Serdecznie zapraszamy.
2012-05-07:
RAJD ROWEROWY
W niedzielę 20 V Marek Małkowski ( tel . 604 48 21 47 ) z Gminnej Rady Sportu zaprasza na 38 km rajd wokół j. Wulpińskiego. Trasa : Gietrzwałd - Łajsy - Unieszewo- Sząbruk - Tomaszkowo - Dorotowo - Kęsk - Barwiny - Unieszewo - Gietrzwałd. Początek godz. 10.30. Zbiórka na parkingu przy gietrzwałdzkim gimnazjum.

STARCIE TYTANÓW
Jak czytamy w relacji p. Anety Bilińskiej z Gminnej Rady Sportu, finałowy halowy pojedynek GRAND PRIX w tenisie rozegrał się pomiędzy M. Nowogrodzkim z Naterek i M. Rutkowskim z Sząbruka. W tym "starciu tytanów", jak nazwała to spotkanie w swojej relacji pani sekretarz, nasz reprezentant zajął II miejsce. Gratulujemy !
2012-04-24:
TENIS I NORDIC WALKING
W imieniu Gminnej Rady Sportu zapraszamy do wzięcia udziału w rundzie wiosennej GRAND PRIX GMINY GIETRZWAŁD w tenisie ziemnym. Kontakt z organizatorem tel. 608 375 810 lub mailowy aneta.bilinska75@wp.pl do 6 maja kwietnia - spotkanie organizacyjne 7 maja o godz.18.

NORDIC WALKING z instruktorką (Unieszewo lub Gietrzwałd) - tel. 603 039 305.
2012-04-21:
Wielkanocny Turniej Siatkówki Stulatków to kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Gminną Radę Sportu. Do zawodów mogło stanąć trzech zawodników z danej miejscowości, a ich wiek musiał przekroczyć magiczną setkę. Naterki miały swoją silną reprezentację. Adam Mazur, Marek Nowogrodzki i Paweł Pietkiewicz liczyli dokładnie 105 wiosen i jak na tak szacowny wiek :) grali precyzynie, harmonijnie i, oczywiście, wygrali turniej. Serdecznie gratulujemy! Szczegółowa relacja na www.gietrzwald.pl. Zapraszamy też do naszej galerii...
P1010015x.jpg (97503 bytes)
2012-04-16:
Zapraszamy mieszkańców Naterek do pozimowego sprzątania naszej miejscowości. Akcję planujemy na sobotę, 21 kwietnia 2012r. Naszym celem jest zebranie śmieci w miejscach publicznych, pobliskich lasach i poboczach dróg i na BOISKU LEŚNYM.
Czekamy na wszystkich od najmłodszych do najstarszych. Generalna zbiórka ochotników będzie w sobotę o godz. 11.00, ale można organizować się indywidualnie w wolnym czasie. Worki są u sołtysa wsi. Napełnione worki, zawiązane, prosimy zostawiać przy głównych ulicach: Diamentowa, Zeusa, Bursztynowa, Golfowa, Plac na Rozdrożu. Po spotkaniu proponujemy spotkanie przy ognisku na Placu.
Do udziału gorąco zachęca Rada Sołecka.
2012-04-06:
Wielkanoc.jpg (24778 bytes)
Wszystkim  Mieszkańcom oraz Przyjaciołom Naterek z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy smacznego jajka  i miłego wypoczynku w gronie najbliższych - Rada Sołecka , Radny Naterek, Stowarzyszenie Diament i NIK.
2012-03-31:
27-go marca Radny oraz Sołtys Naterek zaprosili mieszkańców na zebranie wiejskie, na którym przedstawili następujące zagadnienia:
- realizacja budżetu sołectwa w roku 2011 oraz jego stan na rok bieżący
- plan inwestycji budowlanych w 2012 roku: przebudowa skrzyżowania przy Placu na Rozdrożu,
- dalszy remont świetlicy "Przy torach"
- stan prawny terenów użytkowych w Naterkach (plaża, plac wiejski)
- naprawa dróg osiedlowych i dojazdowych
- imprezy wiejskie przewidziane na ten rok kalendarzowy
2012-03-31:
24-go marca odbyły się Wojewódzkie Zimowe Igrzyska Wsi w Iłowie - Osadzie, na których nasza gmina zajęła VI miejsce. W kategorii podnoszenie odważnika 17,5 kg wystąpił, jak czytamy w relacji Anety Bilińskiej z Gminnej Rady Sportu, Wojtek Mackiewicz z Naterek oraz jego starszy brat Marek. Dziękujemy serdecznie i przyłączamy się do podziękowań jakie wystosowała pani sekretarz do reprezentantów: "Serdeczne podziękowania należą się wszystkim zawodnikom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na start w zawodach i godnie reprezentowali naszą gminę na igrzyskach".
Szczegółowa relacja na www.gietrzwald.pl
2012-03-23:
Zapraszamy na ZEBRANIE WIEJSKIE, które odbędzie się 27 marca o godz.18  w świetlicy "Przy torach " .
2012-03-12:
Naterkowska Inicjatywa Kobiet skończyła 10 lat.
Trudno uwierzyć, że w tym ponurym z zewnątrz budyneczku "Przy torach" można stworzyć tak ciepły i wspaniały nastrój. Ale okazja też była niezwykła. Kobiety z NIK-u obchodziły 10-lecie swego istnienia. W spotkaniu uczestniczyły też panie z "Pięknego Mostu" z Sząbruka, z którymi współpraca układa się znakomicie. Było to bardziej "babskie" spotkanie, ale panowie też zaznaczyli swój udział. Był więc szampan, okolicznościowy tort, laurki i bogactwo jadła. Wszystko ekologiczne, zdrowe i estetyczne. Nie zabrakło kwiatów na Dzień Kobiet, bo właśnie był początek marca.
Nie wymieniając nikogo z nazwiska, trzeba wszystkim podziękować i pogratulować, bo trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek imprezę w Naterkach bez sympatycznych "nikówek".
Dziękujemy, gratulujemy, życzymy zdrowia i wytrwałości na następne dziesięciolecie.
                                                                                                   Panowie z Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia "Diament"

NIK-10lat.jpg (76121 bytes)
2012-02-26:
Zima nie chce odejść, więc tym bardziej polecam zaległy fotoreprtaż pokazujący Naterki wczesną jesienią - autorem zdjęć ponownie Andrzej Rogoziński.
2012-02-20:
11 lutego, w gietrzwałdzkim gimnazjum, odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Naterki miały swoich reprezentantów w obu kategoriach. Kobiety stanęły na podium: zdobyły III miejsce. Panowie bronili tytułu Mistrza Gminy. Niestety, poważne kontuzje aż dwóch zawodników, uniemożliwiły skuteczną walkę i do końca turnieju grało czterech walecznych, jak napisał internauta na naszym forum. Uczestnicy zawodów z humorem podsumowali swoje miejsca: dziewczyny trzecie licząc od lewej, a panowie licząc od prawej. Kilka zdjęć z imprezy można obejrzeć w fotogalerii...
Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej miejscowości. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach: www.gietrzwald.pl www.wo24.pl i www.olsztyn24.pl
2012-02-09:
W czasie ferii, kolejny raz, świetlica "Przy torach" gościła dzieci z Naterek.

Chętni mogli uczestniczyć w zajęciach plastycznych, śnieżnych podchodach, w których w ekspresowym tempie znaleźli uciekającego opiekuna :))), zawodach sportowych przy temperaturze zaledwie minus 9 stopni :))), grach i zabawach ruchowych. Nie zabraklo ciepłej herbaty i obowiązkowych :) słodyczy.
2011-12-19:
ZyczeniaSwiateczne2011.jpg (33053 bytes)
2011-12-12:
Mikołaj nie ominął w tym roku dzieci z Naterek, bo miał gdzie się z nimi spotkać 3 i 10 grudnia świetlica "Przy torach" gościła małych i większych mieszkańców. Najpierw były warsztaty świąteczne i wykonywaliśmy bożonarodzeniowe ozdoby, a tydzień później odwiedził nas Mikolaj. Niestety gość miał za sobą bardzo długą i męcząca podróż, poczuł się zmęczony i... zasnął na krzesle. Obudzenie go nie było łatwe. Musieliśmy wykonać kilka zadań. Moi koledzy o mało co nie zrzucili go z krzesła, gdy chcieli go obudzić, tak niecierpliwie na niego czekali. Na koniec były, oczywiście, prezenty.
Julia, lat 12.

Mikolaj2011_600.jpg (92635 bytes)
2011-11-14:
Na zebraniu wiejskim w świetlicy w Naterkach dnia 3.11.2011 r. przyjęto
budżet Sołectwa na 2012 r.
Dochody: ( środki przydzielone przez Gminę) - 13 916 zł.
Wydatki:
.    Remont świetlicy (b. budynek PKP) - 4 000,00 zł.
.    Dofinansowanie oświetlenia ulicznego (ulica Bursztynowa Dolna, Koralowa) - 3 000,00 zł.
.    Utrzymanie Placu na Rozdrożu, Modernizacja i dodatkowe wyposażenie - 3 000,00 zł.
.    Utrzymanie terenów zielonych - 2 500,00 zł.
.    Opłaty różne (prąd, woda, śmieci, strona internetowa, plakaty, tabliczki informacyjne) - 1 000,00 zł.
.    Rezerwa - 416,00 zł.
2011-10-29:
Dnia 3 listopada 2011 r. (czwartek) odbędzie się zebranie wiejskie w domku przy torach. Początek o godzinie 18.00
W programie :
.    symboliczne otwarcie świetlicy po częściowym remoncie
.    uchwalenie budżetu sołectwa na rok 2012
.    sprawy wiejskie
Planowany jest udział wójta gminy.
2011-10-17:
Werner Bohnenkamp otrzymał z rąk starosty okręgu Gutersloh Svena-Georga Adenauera - wnuka pierwszego powojennego kanclerza RFN Konrada Adenauera - Medal Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przyznany przez prezydenta Niemiec Christiana Wulffa.
Burmistrz zasłużył się lokalnemu życiu społeczno - politycznemu i został nazwany " budowniczym mostów ". Na uroczystości zacytowano słowa angielskiego filozofa Francisa Bacona " Miłość i porozumienie budują mosty między jednym człowiekiem a drugim. Tylko od nas zależy, czy z tych wielu kamieni, które leżą na naszej drodze, zbudujemy mur czy most ".
Nikt, kto miał możliwość spotkać się na meczach Polska - Niemcy w Naterkach z Wernerem Bohnenkampem, nie ma wątpliwości, że to " budowniczy mostów ", człowiek życzliwy, otwarty, wrażliwy. Po prostu nasz Przyjaciel. Serdecznie gratulujemy !
2011-09-26:
25 września odbyło się spotkanie Rady Sołeckiej i Zarządu Diamentu z radnym oraz z sołtysem Naterek. Poruszono problem własności placu wiejskiego Na Rozdrożu, ustalono potrzeby związane z budową wiaty i remontem budynku kolejowego, omówiono propozycje imprez wiejskich na 2012 rok.
2011-09-25:
Kartoflanka to ostatnia impreza plenerowa, która 10 września zakończyła tegoroczny sezon letni. Tego dnia kartofle, albo jak kto woli ziemniaki, były bohaterem konkursów, zawodów i zabaw. Nawet pionki do gry w warcaby były z poczciwego kartofla. Nie zabrakło ziemniaczanej zupy , placków, a nawet pączków z tego warzywa. Do późnych godzin wieczornych można było potańczyć przy muzyce na żywo.
2011-09-19:
Ponownie zapraszamy do galerii "Naterki okiem fotoreportera", gdzie tym razem można obejrzeć zdjęcia Naterek i okolic wykonane latem tego roku - autorem zdjęć jest nasz "etatowy" fotograf Andrzej Rogoziński.
2011-09-10:
Rozpoczął się częściowy remont budynku gminnego przy PKP , traktowanego jako świetlicę wiejską Naterek. W ostatnim czasie była tam zaimprowizowana siłownia, z której korzystała grupa młodzieży.
Budynek został przejęty w bardzo złym stanie i przy niekorzystnej lokalizacji na cele publiczne. Mimo licznych kontrowersji , na zebraniu wiejskim zadecydowano, że będzie to obiekt służący mieszkańcom Naterek, mając świadomość, że będzie to wymagało dużych nakładów finansowych z Rady Sołeckiej.
Do września 2011 wykonano prace zabezpieczające i adaptacyjne przy udziale mieszkańców, aby mogła tam funkcjonować mini siłownia.
W bieżącym roku Rada Sołecka złożyła wniosek do konkursu "Estetyczna Wieś Warmii Mazur i Powiśla" Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i na remont świetlicy przyznano maksymalną kwotę 8 tyś zł. Aby uzyskać dotację należało zadeklarować udział własny. Taki udział zadeklarowała Rada Sołecka w wysokości 3,5 tyś zł i Stowarzyszenie "Diament" - 1 tyś. zł. W sumie jest to kwota 12,5 tyś. Dysponentem pieniędzy jest Urząd Gminy w Gietrzwałdzie i całość prac musi być skrupulatnie rozliczona na podstawie faktur.
Planuje się podłączenie wody, kanalizacji, urządzenie sanitariatów, kuchenki, remont wewnętrzny. Budyneczek ma mieć charakter wielofunkcyjny.
2011-08-21:
Za nami sezon niezapomnianych emocji , przede wszystkim sportowych. Mijające lato sprzyjało Naterkom. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w Turnieju Wsi, odnieśliśmy zwycięstwo w I Letnich Gminnych Igrzyskach Wsi, zajęliśmy III miejsce w rozgrywkach piłkarskich " O puchar Diamentu ".
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej miejscowości.
Treningi, jakie odbywały się na leśnym boisku w Naterkach, były zapowiedzią zliżającego się XXI meczu Polska - Niemcy. I tym razem odniesliśmy zwycięstwo. Bohaterem spotkania - najlepszym zawodnikiem - okazał się niemiecki pilkarz, Tomasz Balicki. W pięknym stylu zdobył 3 gole dla swojej drużyny. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na naszej galerii oraz na www.olsztyn24.com
W tym roku aura sprzyjała pobytowi gości z Niemiec. Zwiedzili Olsztyn, Gietrzwał , Gdańsk. Wzięli udział w spływie kajakowym Łyną, a najmłodsi, dzięki uprzejmości właściciela pola golfowego w Naterkach, poznali tajniki gry w golfa.

Chcielibyśmy złożyć gorące podziękowania wszystkim Mieszkańcom oraz Przyjaciołom za okazaną pomoc podczas przygotowywania tej wielkiej imprezy sportowej.
                           Rada Sołecka, Zarząd Diamentu, Radny Naterek, NIK
2011-06-28:
Uruchomiony został specjany adres mailowy Rady Sołeckiej: radasolecka(@)naterki.com - prosimy go wykorzystywać do kontaktowania się z Radą.
2011-06-18:
Zapraszamy do galerii "Naterki okiem fotoreportera", gdzie można obejrzeć zdjęcia Naterek i okolic wykonane w tym roku przez Andrzeja Rogozińskiego. Jednocześnie zachęcamy innych chętnych do wykonywania fotograficznych reportaży związanych z Naterkami - udane realizacje będziemy tutaj publikować.
2011-06-08:
Z okazji swojego święta nasze dzieciaki uczestniczyły w wycieczce do Kudyp , Gietrzwałdu i Smolenia. Jak było? Oto relacja dwunastoletniej Julii .
"Z okazji Dnia Dziecka pojechaliśmy z Naterek na wycieczkę. Najpierw wszyscy przyszli na Rozdroże o ustalonej porze , gdzie czekał na nas autobus. Ja przyszłam z moją koleżanką Darią .W autokarze było bardzo wesoło ,bo Kasia wzięła ze sobą gitarę i przez całą drogę śpiewaliśmy piosenki .
W arboretum było pełno pięknych kwiatów i innych roślin. Przy wyjściu , w gąszczu traw , musieliśmy szukać czekoladowych zająców , które zostawił dla nas leśny czarnoksiężnik .
Po przyjeździe do Gietrzwałdu , od razu , poszliśmy do źródełka , gdzie każdy napił się świętej wody. Potem były lody .Siedliśmy na ławce , by je w spokoju zjeść .
Do dawnej leśniczówki " Smoleń " jechaliśmy za dwoma panami na motorach i w ten sposób dotarliśmy do bardzo ładnego miejsca .Tu czekał na nas pewien pan leśniczy , który przygotował dla nas ognisko .Na polanie bawiliśmy się i czekaliśmy na kiełbaski .Potem były podchody .Musieliśmy iść do lasu prowadzeni przez strzałki i wykonywać zadania .Najbardziej przestraszyliśmy się leśnego ducha , ktory wyskoczył zza drzewa .Na końcu szukaliśmy skarbu . Okazało się ,że był ukryty w papierowej skrzyni snickersów , w pokrzywach .Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Naterek .Moim zdaniem to była fantastyczna wycieczka ."

" Cudze chwalicie ... " i swój region znacie : )
2011-05-12:
Nasza miejscowość została " obudzona " po zimowej przerwie na wiosennej imprezie plenerowej. Dokonały tego dzieci rozpoczynając bieg "Budzimy Naterki ". Mieliśmy też okazję oglądać pokazy taneczne w wykonaniu młodych ludzi z Sząbruka i naszej wsi. Zobaczyliśmy wspaniałe efekty kilkumiesięcznych treningów prowadzonych pod okiem instruktorów ze Szkoły Tańca i Wdzięku p. Przemienieckich .Nie zawiódł swoich wiernych fanów zespół M-5 z Gronit , który kolejny raz gościł w Naterkach. Wiosenne spotkanie zakończyło się meczem siatkówki VIP-y NATEREK kontra RESZTA WSI. " Wipowcy " zwyciężyli. Teraz " RESZTA WSI " czeka na jesienny mecz rewanżowy. A my , Rada Sołecka , czekamy na naprawienie sprzętu nagłaśniającego , który zawiódł nas zupełnie . Nie zawiedli zaś , jak zwykle , mieszkańcy Naterek , którym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Ps. Zdjęcia można obejrzeć tutaj...
2011-04-18:
Wszystkim Mieszkańcom i Przyjaciołom Naterek zamieszkałym w Polsce i poza granicami kraju życzymy spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkiej  Nocy, smacznego jajka oraz  mokrego śmigusa - dyngusa - Rada Sołecka.
2011-04-17:
Bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom naszej wsi, którzy wzięli udział w akcji "Wiosenne sprzątanie Naterek".

Rada Sołecka.
2011-04-02:
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w akcji "Wiosenne sprzątanie Naterek", które rozpocznie się 9 IV o godz. 11.00. Prosimy o zabranie ze sobą grabi i łopat. Każdy uczestnik otrzyma worki na śmieci i rękawice. Zbiorka na Placu na Rozdrożu. Po pracy, na wszystkich uczestników, czekać będą kiełbaski z ogniska.
Rada Sołecka.
2011-03-26:
23 marca 2011r. odbyły się wybory na Sołtysa i do Rady Sołeckiej Naterek. Zgodnie z przepisami przewodniczącym zebrania był, zwołujący to zebranie, wójt gminy Mieczysław Ziółkowski. W zebraniu uczestniczyło 66 osób.
W wyniku głosowania sołtysem na lata 2011- 2014 został Zbigniew Kukuć
Do Rady Sołeckiej weszli:
.    Anna Rudnicka
.    Krzysztof Chrzanowski
.    Jolanta Kolenda
.    Agnieszka Ligas
.    Tadeusz Pietkiewicz
.    Barbara Trąbka
2011-03-15:
Wójt Gminy Gietrzwałd zwołuje zebranie wiejskie na dzień 23 marca (środa) w celu wyboru sołtysa i rady sołeckiej Naterek.
Zebranie odbędzie się w byłym klubie "U Mirka" przy ulicy Turkusowej o godz. 18.00
2011-02-26:
Rusza selektywna zbiórka odpadów "U źródła" obejmująca Naterki!
Odbiór odpadów odbywać się będzie według zasad segregacji: kolor zielony - szkło, kolor niebieski - papier, kolor żółty - tworzywa sztuczne. Prosimy korzystać z worków dostarczanych przez firmę wywozową "KRYSTAN".

HARMONOGRAM zbiórki odpadów segregowanych jest tutaj...   Szczegółowe ZASADY zbiórki są tutaj...
PROSIMY DOSTOSOWAĆ SIĘ DO INSTRUKCJI!
2011-01-15:
HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH W ROKU 2011:
* STYCZEŃ 11, 25
* LUTY 8, 22
* MARZEC 8, 22
* KWIECIEŃ 5, 19
* MAJ 4, 17, 31
* CZERWIEC 14, 28
* LIPIEC 12, 26
* SIERPIEŃ 9, 23
* WRZESIEŃ 6, 20
* PAŹDZIERNIK 4, 18
* LISTOPAD 2, 15, 29
* GRUDZIEŃ 13, 27
2011-01-12:
Zapraszamy na robocze ZEBRANIE WIEJSKIE w byłym klubie "U MIRKA" dnia 20 stycznia 2011 (CZWARTEK) o godz. 18.00
W PROGRAMIE:

.    DYSKUSJA NAD BUDŻETEM
.    BIEŻĄCE SPRAWY MIEJSCOWOŚCI
RADA SOŁECKA
2010-12-24:
" W dzień Bożego Narodzenia
radość wszelkiego stworzenia "
Swieta2010.jpg (11640 bytes)
Wszystkim Mieszkańcom , Przyjaciołom Naterek , Piłkarzom i wiernym Kibicom zamieszkałym w Niemczech oraz Sympatykom meczów Polska - Niemcy składamy serdeczne, świąteczne i noworoczne życzenia : błogiego spokoju , radości na każdy dzień, szczęścia, miłych niespodzianek, udanych Świąt, wspaniałych prezentów i, oczywiście, niezapomnianych emocji sportowych.
2010-12-06:
SYLWESTER 2010
ZAPRASZAMY NA ZABAWĘ SYLWESTROWĄ DO WIEJSKIEGO DOMU KULTURY W SZĄBRUKU - 31 grudnia 2010r. godz. 20:00
Zapewniamy dobrą konsumpcję i obsługę. Karty wstępu można nabywać w bibliotece w Szkole Podstawowej w Sząbruku tel. 89 51-30-587
Do tańca będzie przygrywać zespół muzyczny "Aplauz". Organizator: Rada Rodziców w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku.
2010-12-06:
W wyniku wyborów samorządowych w dniu 21 listopada radnym do Rady Gminy Gietrzwałd został z Naterek Marek Nowogrodzki (Dobry Samorząd), Radnym do Rady Powiatu Olsztyńskiego wybrany został Zbigniew Kukuć (Dobry Samorząd).
W wyborach wójta Gminy I tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. W II turze dnia 5 grudnia zmierzyli się Andrzej Kowalkowski i Mieczysław Ziółkowski - większą ilość głosów uzyskał Mieczysław Ziółkowski i on będzie wójtem na najbliższą kadencję.
2010-11-25:
W wyborach samorządowych dnia 21 listopada 2010 r. radnym z Naterek do Rady Gminy wybrany został Marek Nowogrodzki (Dobry Samorząd) a do Rady Powiatu Olsztyńskiego mandat uzyskał Zbigniew Kukuć (Dobry Samorząd).
2010-11-06:
Wybory samorządowe - 21 listopada 2010. Kandydaci z Naterek:
Rada Gminy:
- Leszek Dziedziula - Społeczne Towarzystwo Samorządowe
- Marek Nowogrodzki - Dobry Samorząd
Rada Powiatu:
- Zbigniew Kukuć - Dobry Samorząd
Dnia 16 listopada w byłym klubie "U Mirka" odbędzie się spotkanie z kandydatem na wójta - MIECZYSŁAWEM ZIÓŁKOWSKIM (Dobry Samorząd). Będzie to jednocześnie zebranie wiejskie.
2010-09-17:
Imprezy plenerowe - Budzenie Naterek , Dzień Dziecka , XX mecz Polska - Niemcy , Kartoflanka - za nami. Pierwsza i ostatnia odbyła się, tradycyjnie , na placu Na Rozdrożu , zaś piłkarskie spotkanie na leśnym boisku . Jedynie dzieci świętowały swój dzień poza naszą miejscowością , na lotnisku w Dajtkach. Dzięki uprzejmości kierownictwa tego obiektu miały możliwość obejrzenia z bliska samolotów i hangarów. Naterkowska Inicjatywa Kobiet zapewniła poczęstunek i upominki oraz zorganizowała "lotnicze" zawody.
Wszystkie cztery spotkania były bardzo udane. Gastronomia, pogoda, humory dopisywały wszystkim uczestnikom.
Stowarzyszenie " Diament " i NIK składają wszystkim Mieszkańcom naszej wsi i Przyjaciołom serdeczne podziękowania za wsparcie jakie otrzymali przy organizacji w/w imprez.

Zdjęcia z XX meczu Polska-Niemcy...
2010-09-04:
NATERKI, 11.09 2010.(sobota) VI "KARTOFLANKA POLSKA"
ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ ROZRYWKOWĄ Z KONSUMPCJĄ POTRAW ZIEMNIACZANYCH I MUZYKĄ TANECZNĄ DO PÓŹNYCH GODZIN WIECZORNYCH.
Miejsce: Plac na Rozdrożu  Początek: godzina 17.00
ZA ORGANIZACJĘ ODPOWIADA MŁODZIEŻ,STOWARZYSZENIA SPOŁECZNE - NIK I DIAMENT ORAZ RADA SOŁECKA. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE!
Organizatorów wspierają: WSZYSCY MIESZKAŃCY NATEREK I OKOLIC Z "Pięknym Mostem" z SZĄBRUKA na czele.
2010-08-28:
Od początku sierpnia widać było, że jubileuszowy, XX mecz Polska - Niemcy zbliża się wielkimi krokami. Zaczęły pojawiać się plakaty, zawisły flagi, no a przede wszystkim widoczne były samochody z niemiecką rejestracją.
Gości powitano w piątkowy wieczór na posesji soltysa, p. Kukucia. W sobotni dzień zawodnicy obu drużyn dostarczyli niezapomnianych wrażeń swoim wiernym kibicom. Bramki i chmury deszczowe ciągle wisialy w powietrzu. Wielu organizatorów i zawodników dostalo pamiątkowe statuetki - patrz zdjęcia...
Od niedzieli nasi goście uczestniczyli w wielu atrakcjach . Na pewno nie zapomną spływu kajakowego, żaglówek, gry w golfa w strugach deszczu oraz kolacji w stodole państwa Kukuciów, nad którą na pewno oberwała się chmura. Jak napisał w kronice p.Roman G. wszystko było " toll", a dawny burmistrz Rietberga, M. Orlow dopisał "Cóż można dodać? Niech tak zostane". I niech tak, drodzy mieszkańcy Naterk oraz ich przyjaciele, zostanie .
2010-07-22:
W dniach 01 -06 lipca ponad 50 osób wyjechało do miejscowości Rietberg w Niemczech. Organizatorem wyprawy było Stowarzyszenie "Diament", a zasadniczym celem pobytu był mecz piłkarski "Polska - Niemcy" . W tym roku mija dwudziesta rocznica takich spotkań na terenie Niemiec i Naterek. Mecz został wygrany przez naszych piłkarzy 4:0. Jakkolwiek wynik jest sprawą istotną, ale w tych spotkaniach nie najważniejszy.
Była to świetnie zorganizowana wyprawa. Nasza liczna grupa została iście po królewsku przyjęta przez zaprzyjaźnione rodziny mieszkające w Rietbergu i okolicach. Oprócz emocji sportowych można było zwiedzić urocze miasteczko, spędzić niemal cały dzień w Safari Park, a w drodze powrotnej zobaczyć Poczdam. Wszędzie towarzyszyła nam gościnność i życzliwość, za co uczestnicy wycieczki wyrażają wdzięczność gospodarzom. Patrz zdjęcia z wyjazdu...

XX mecz piłkarski "Polska - Niemcy" w Naterkach rozegrany zostanie na Boisku Leśnym w sobotę, 7 sierpnia od godziny 14.00. Będzie to oficjalna inauguracja Spotkań Warmińskich. Zapraszamy kibiców oraz miłośników dobrego jedzenia i zabawy.
2010-05-01:
NATERKI, 1 MAJA 2010.(sobota) "BUDZENIE NATEREK"
ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ ROZRYWKOWĄ Z KONSUMPCJĄ, RÓŻNYMI ATRAKCJAMI I MUZYKĄ TANECZNĄ DO PÓŹNYCH GODZIN WIECZORNYCH.
Miejsce: Plac na Rozdrożu Początek: godzina 17.00
ZA ORGANIZACJĘ ODPOWIADA MŁODZIEŻ, ALE NIEZALEŻNIE OD WIEKU, WSZYSCY POWINNI BYĆ ZDOWOLENI. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE!
Organizatorów wspierają: NIK, Stowarzyszenie "Diament" ,Rada Sołecka.
2010-02-25:
Rada Sołecka zaprasza wszystkich mieszkańców Naterek na zebranie wiejskie, które odbędzie się 4 marca 2010 r. (czwartek) w klubie "U Mirka". Początek - godz. 18.00
Przewidywany jest udział wójta Marka Małkowskiego.
2010-02-04:
W porozumieniu z partnerami z Niemiec ustalono, że w dwudziestą rocznicę spotkań piłkarskich "Polska - Niemcy" w bieżącym roku odbędą się dwa mecze. Pierwszy, w Rietbergu rozegrany zostanie dnia 3 lipca 2010. Stowarzyszenie "Diament" organizuje wyjazd na to spotkanie. Kontakt pod numerem telefonu - 89/ 513 15 13.
Pełen kalendarz oficjalnych imprez organizowanych w Naterkach w 2010 roku podajemy tutaj.
2010-01-19:
SZKOŁA I PRZEDSZKOLE W SZĄBRUKU ZAPRASZAJĄ:
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sząbruku informuje, że prowadzi zapisy dzieci do przedszkola w wieku 3 - 5 lat oraz do "zerówki" na rok szkolny 2010/2011.
Od ilości zgłoszeń zależeć będzie organizacja pracy przedszkola. Zapewniamy, że od września wydłużony zostanie czas pracy do godziny 16.30 lub dłużej, w zależności od potrzeb zainteresowanych rodziców i w tym kontekście będzie przedstawiona propozycja innych zajęć.
Informujemy też też, że po feriach świetlica szkolna w budynku głównym szkoły czynna będzie do godz. 17.00. Nowy obiekt szkolny zapewnia dobre warunki przebywania i rozwijania zdolności i umiejętności dzieci. Szczegółowa oferta zostanie przedstawiona w późniejszym terminie.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z kancelarią szkoły, tel. 89/513 05 87. Zbigniew Kukuć, Dyrektor Zespołu
2010-01-11:
Kilka ogłoszeń:
* Organizacje społeczne NIK i Diament organizują V BAL " DIAMENTOWY" w dniu 13 lutego 2010r.w Wiejskim Domu Kultury w Sząbruku. Zapewnia się pełną konsumpcję, muzykę na żywo i inne atrakcje. Kontakt: biblioteka w Sząbruku lub organizatorzy z Naterek - Grażyna Sieradzka tel. 513 15 80, Zbigniew Kukuć - 513 15 13.

* W bieżącym roku istnieje możliwość otrzymywania "Gazety Gietrzwałdzkiej" z dostawą do domu. Gazeta zmienia swoje oblicze. Pozostanie dwutygodnikiem, ale w innym formacie i w kolorze. Zmieni się też cena i jeden numer będzie kosztował 1 zł. W związku z tym prenumerata roczna w wewnętrznej dystrybucji kosztować będzie 35 zł. Zainteresowanych proszę o kontakt - Z. Kukuć, tel. 513 15 13.

* Mieszkańcom ulicy Diamentowej, przy której są chodniki, jak również właścicielom innych posesji przypomina się o obowiązku odśnieżania i utrzymania czystości przy swych nieruchomościach.
2010-01-11:
HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH W ROKU 2010:
* STYCZEŃ 12, 26
* LUTY 9, 23
* MARZEC 9, 23
* KWIECIEŃ 6, 20
* MAJ 4, 18
* CZERWIEC 1, 15, 29
* LIPIEC 13, 27
* SIERPIEŃ 10, 24
* WRZESIEŃ 7, 21
* PAŹDZIERNIK 5, 19
* LISTOPAD 2, 16, 30
* GRUDZIEŃ 14, 28
2009-12-24:Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery,
a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

Mieszkańcom Naterek i Gościom
życzy
Rada Sołecka

2009-12-04:
Rada Rodziców przy szkole w Sząbruku , przy czynnym udziale organizacji z Naterek, NIK i Diament organizuje zabawę sylwestrową w WDK w Sząbruku. Kierując się doświadczeniem z lat poprzednich bez obaw zapraszamy miłośników sylwestrowego balu.
Karty wstępu nabywać można w bibliotece (nowy budynek szkoły) lub w sekretariacie - tel. 89/513 05 87. Koszt - 125 zł od osoby
2009-12-03:
Na zebraniu wiejskim w dniu 24.09.2009 przyjęty został budżet Rady Sołeckiej na 2010r. Wynika to z nowych przepisów o funduszu sołeckim, którego zasady przyjęła uchwałą Rada Gminy w Gietrzwałdzie w bieżącym roku.
Kwota do dyspozycji - 13 817 zł.
Wydatki:
* zakup kosy spalinowej - 2 500 zł
* utrzymanie terenów zielonych i placów rekreacyjnych na terenie sołectwa - 4 017 zł.
* Wyposażenie placów zabaw dla dzieci i miejsca publiczne w nowe urządzenia - 4 500 zł
* elewacja świetlicy wiejskiej - 2 500 zł
* uzupełnienie sprzętu nagłaśniającego do świetlicy - 300 zł
Razem: 13 817 zł.
Niewykorzystane środki nie przechodzą na rok następny.
2009-09-09:
SOŁTYS NATEREK ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NATEREK NA ZEBRANIE WIEJSKIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ:
24 WRZEŚNIA O GODZ. 18.00 W KLUBIE " U MIRKA"
W PROGRAMIE:
. ZAOPINIOWANIE STATUTU SOŁECTWA
. PODJECIE UCHWAŁY W SPRAWIE BUDŻETU SOŁECTWA NA ROK 2010 (NOWE ZASADY)
. SPRAWY RÓŻNE
2009-09-09:
Dnia 19 września odbędzie się V "KARTOFLANKA POLSKA"
Zapraszamy na zupę z kotłą, potrawy z ziemniaków i inne atrakcje oraz:
. MUZYKĘ DO SŁUCHANIA I PODZIWIANIA
. ZABAWĘ TANECZNĄ
Miejsce: Plac na Rozdrożu
Początek: godzina 16.00
Organizatorzy: NIK, "Diament", Rada Sołecka.
2009-03-31:
HARMONOGRAM WYWOZU ŚMIECI do końca 2009r. dla rejonu: GRONITY, KUDYPY, SZĄBRUK, SIŁA, UNIESZEWO, BARWINY, NATERKI, ŁUPSTYCH:
KWIECIEŃ: 07, 21 * MAJ: 05, 19 * CZERWIEC: 02, 16, 30 * LIPIEC: 14, 28 * SIERPIEŃ: 11, 25
WRZESIEŃ: 08, 22 * PAŹDZIERNIK: 06, 20 * LISTOPAD: 03, 17 * GRUDZIEŃ: 01, 15, 29
Firma wywozowa - PGM- JWK - MANAGEMENT Sp. z o.o. Na zwiększoną ilość odpadów u kierowcy można nabyć worek 120 l w cenie - 7 zł (koszt odbioru wliczony).
2009-03-10:
Budżet Rady Sołeckiej w Naterkach na 2009r. (Uchwała 1/2009 Rady Sołeckiej)
DOCHODY:
. Pozostałość z roku 2008 - 4 714,00
. Środki przydzielone na rok 2009 6 408,00
RAZEM: 11 122,00 zł
WYDATKI:
. Remont świetlicy (b. PKP) 5 000,00

. Dokończenie przystanku 600,00
. Oznakowanie ulic i obiektów wiejskich 300,00
. Dofinansowanie oświetlenia ulicznego (ul. Bursztynowa Dolna, Koralowa) 1 500,00
. Utrzymanie obiektów wiejskich 900,00 - koszenie, paliwo, materiały - farby, impregnaty - materiały do bieżących napraw - nawozy, środki chemiczne
. Modernizacja i dodatkowe wyposażenie obiektów utrzymywanych przez sołectwo 700,00 - wykonanie ławek i stołów - budowa wiaty na boisku leśnym
. Usługi 800,00 - naprawy sprzętu - usuwanie nieczystości - zlecenia różne
. Dofinansowanie imprez wiejskich 400,00
. Działania na rzecz podniesienia estetyki wsi 300,00 - zakup donic i kwiatów - wykonanie małej architektury przestrzennej
. Działania promocyjne i informacyjne 500.00 - strona internetowa - plakaty i ogłoszenia - korespondencja
. Rezerwa 122,00
2009-03-01:
Dnia 10 marca 2009r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Klubie "U Mirka" odbędzie się zebranie wiejskie z udziałem wójta gminy Gietrzwałd.
Wszystkich mieszkańców na zebranie zaprasza sołtys wraz z rada sołecką.
2009-02-27:
W "walentynkowy" wieczór 14 lutego w WDK w Sząbruku miała miejsce zabawa zorganizowana przez organizacje społeczne, NIK i Diament z Naterek. Była to uroczysta gala, dlatego kolejny rok nosi ona miano "Balu Diamentowego". Gastronomią zajęły się Panie przygotowując dania we własnym zakresie. Organizatorzy postarali się też o dobrą oprawę muzyczną, dlatego też zabawa była bardzo udana. Prezentujemy zdjęcia z imprezy.
2009-01-19:
Stowarzyszenia NIK I "DIAMENT" z Naterek organizują 14 LUTEGO 2009r. w Wiejskim Domu Kultury w Sząbruku "BAL DIAMENTOWY"
DO TAŃCA GRAŁ BĘDZIE TRZYOSOBOWY ZESPÓŁ MUZYCZNY A GASTRONOMIĄ ZAJMIE SIĘ SPRAWDZONA NIEJEDNOKROTNIE EKIPA PAŃ Z NATEREK.
KARTY WSTĘPU NABYWAĆ MOŻNA W BIBLIOTECE WDK, TEL 513-04-88 lub 513-15-13   Początek zabawy - godz. 20.00
2008-12-24:
Spokojnych, zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w serdecznym gronie rodzinnym
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe święta
niosą wszystkim betlejemski blask.
choinka2008.jpg (11491 bytes)
Te pachnące choinką życzenia składa Rada Sołecka.
2008-12-17:
W ramach powierzenia wykonania zadania publicznego w grudniu realizowany był projekt "Jesteśmy razem" adresowany przede wszystkim do dzieci z Naterek o okolic i dofinansowany przez Urząd Gminy w Gietrzwałdzie.
Na Mikołaja zorganizowany został wyjazd do kina Helios i centrum rozrywki. W wycieczce uczestniczyło ponad trzydzieści osób. Ponadto w klubie "U Mirka"  odbywały się warsztaty, na których przygotowywano kartki świąteczne oraz inne ozdoby związane z adwentem i Bożym Narodzeniem. Wszystkie zajęcia społecznie prowadziły panie z Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet (patrz zdjęcia...).
2008-12-10:
Stowarzyszenie "Diament" wraz z Radą Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku po raz ósmy organizuje akcję "Podarujmy dzieciom paczkę". Patrz szczegóły...
2008-10-03:
Rozstrzygnięty został wojewódzki konkurs "CZYSTA I PIĘKNA ZAGRODA- ESTETYCZNA WIEŚ 2008". Regulamin konkursu premiuje miejscowości, w których sami mieszkańcy zrobili najwięcej dla swej wsi, zwłaszcza miedzy przeglądem wiosennym i jesiennym. Spośród blisko siedemdziesięciu startujących miejscowości Naterki zajęły dość odległe 23 miejsce. Zwyciężyły Ławice w gminie Iława.
Poziom konkursu z każdym rokiem bardzo szybko rośnie. Czołowe miejsca zajęły te wsie, w których nastąpiła pozytywna mobilizacja wszystkich mieszkańców.
Natomiast tam, gdzie 70% jest biernych, a 25% obrażonych lub odwrotnie, to lepiej sobie darować tego typu konkursy. W Naterkach upiększono Plac na Rozdrożu (patrz zdjęcia...) i parę lokalnych punktów i niech będzie to dobry początek większych porządków.
2008-09-15:
IV "Kartoflanka Polska", która odbyła się 13 września na Placu Na Rozdrożu zakończyła cykl imprez plenerowych, jakie odbywały się w tym sezonie w Naterkach. Pogoda była chłodna, ale imprezę można uznać za udaną. Rozstrzygnięty został konkurs na potrawę z ziemniaków. Jury pod przewodnictwem Barbary Małkowskiej z Gietrzwałdu najwyżej oceniło danie sporządzone przez Urszulę Bartkowską, a tuż za nią były dwie potrawy przygotowane w kuchni Bożeny i Stanisława Mackiewiczów. Prosto z kuchni polowej można było zjeść starą polską zupę, czyli kartoflankę. Nagrody i wyróżnienia przyznano też w ogłoszonym wiosną konkursie "Ogród przed płotem". Bezapelacyjnymi zwycięzcami okazali się państwo Teresa i Alfred Radowscy, którzy od lat pielęgnują pobocze drogi przylegające do ich posesji.
Zabawa taneczna przy muzyce "na żywo" trwała do późnych godzin nocnych. Patrz zdjęcia ...
2008-09-10:
W połowie sierpnia do Rietbergu w Niemczech wyjechali piłkarze "Diamentu" na rewanżowy mecz z byłymi mieszkańcami powiatu olsztyńskiego. Był to czwarty występ naszych zawodników w tym mieście (przypomnijmy, że miesiąc wcześniej taki mecz, już osiemnasty z kolei, rozegrany został w Naterkach i wygrali go gospodarze). Tym razem Niemcy wzięli srogi rewanż i rozbili gości 7:1.
Oprócz sportowego charakteru wyjazd miał charakter turystyczny i przede wszystkim towarzyski. Nasza czterdziestoosobowa grupa zamieszkała u miejscowych rodzin i każdy mógł doświadczyć szczególnej serdeczności i gościnności. Można też było zobaczyć dokładnie urocze miasteczko Rietberg, a w drodze powrotnej na kilka godzin zatrzymać się w Berlinie. Obie strony zapowiadają, że za rok dojdzie do kolejnego meczu w Naterkach. Patrz zdjęcia z meczu...
2008-09-01:
Zmienił się rozkład jazdy busów kursujących na trasie Woryty-Olsztyn. Wypadło kilka kursów (jadą przez Tomaszkowo!), patrz szczegółowy rozkład.
2008-08-03:
XVIII mecz piłkarski "Polska - Niemcy" odbył się na boisku leśnym w Naterkach 19 lipca 2008 r. Są to zawody rozgrywane pomiędzy byłymi mieszkańcami powiatu olsztyńskiego a drużyną złożoną z zawodników miejscowych. W pierwszym meczu, w którym zagrali piłkarze po czterdziestce zwyciężyli gospodarze 4:2 a w drugim pojedynku był również wynik korzystny dla Naterek - 7:3. Impreza miała przede wszystkim charakter przyjacielskiego spotkania i nie zakłócił jej padający przez kilkadziesiąt minut deszcz. Kilka zdjęć z leśnego boiska...
W Gazecie Olsztyńskiej ukazało się kilka artykułów dotyczących spotkań piłkarskich "Polska - Niemcy":
- artykuł Lecha Janki
- artykuł Władysława Katarzyńskiego
Uwaga: Stowarzyszenie "Diament" organizuje wyjazd na mecz piłkarski do Rietbergu (Niemcy). Odjazd z Naterek nastąpi 14 sierpnia o godz. 22.00 a powrót we wtorek, 19.08 w godzinach rannych. Zainteresowani mogą kontaktować się z prezesem Stowarzyszenia, tel. 089/513 15 13.
2008-07-06:
6 lipca w Gronitach odbył się XIII Turniej Wsi Szabruk - Unieszewo - Naterki - Gronity. Każdego roku zmienia się miejsce rozgrywania zawodów. Tym razem gospodarzem były właśnie Gronity. Po wielu ciekawych konkurencjach zwyciężyły Naterki.
Ostateczna punktacja:
1. Naterki - 39,5 pkt.
2. Unieszewo - 36,5 pkt
3. Gronity - 28,5 pkt
4. Szabruk - 26 pkt.
O ostatecznym tryumfie Naterek zadecydował mecz w siatkówce, w którym po ciężkim pojedynku Naterki zwyciężyły drużynę z Unieszewa 2:1. Nagrodą był puchar ufundowany przez Wójta gminy Gietrzwałd.
2008-06-01:
Dnia 19 lipca od godziny 14.00 odbędzie się najważniejsza impreza w Naterkach, czyli mecz piłkarski "Polska - Niemcy" wraz z programem towarzyszącym. Oprócz emocji sportowych zapewnia się dobre jedzenie, napoje i zabawę taneczną w niepowtarzalnej atmosferze leśnego boiska.
Rada Sołecka oraz organizacje społeczne NIK i Diament zwracają się z prośbą o jak najszersze zainteresowanie mieszkańców i sympatyków przygotowaniem i udziałem w imprezie. Zbieramy też dary na loterię fantową, która służy interesom naszej lokalnej społeczności. Koordynatorem loterii jest p. Urszula Bartkowska, ul. Dionizosa.
We wszelkich sprawach można kontaktować się z prezesem Stowarzyszenia "Diament" tel. 089 513 15 13, kom. 603 613 301 / e-mail zbigniew.kukuc@neostrada.pl

"Drużyna z leśnego boiska" - projekt pod taką nazwą został złożony przez nasze organizacje pozarządowe i zaakceptowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży od 7 do 18 lat. Głównym założeniem jest aktywizacja sportowa środowiska w kontekście rozgrywanych corocznie meczów "Polska - Niemcy" W programie są spotkania, treningi piłkarskie, a także praca na rzecz utrzymania i pielęgnacji terenów sportowo - rekreacyjnych na terenie naszej miejscowości. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia - 3 000 zł.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 lipca 2008 r. Na rozdrożu w Naterkach. o godz. 10.00
2008-05-31:
Dnia 6 lipca w Gronitach odbędzie się kolejny Turniej Wsi, w którym wezmą udział reprezentacje Unieszewa, Sząbruka, Gronit i Naterek. Nagrodą jest puchar ufundowany przez wójta gminy Gietrzwałd. Program jest bardzo bogaty i adresowany do mieszkańców w różnym wieku, dlatego prosimy o jak najliczniejszy udział ludzi z Naterek.
2008-04-18:
Naterki zostały zgłoszone do wojewódzkiego Konkursu "Czysta i Piękna Zagroda - Estetyczna Wieś 2008"
Miejscowość będzie oceniana dwukrotnie - w kwietniu i sierpniu. Pod uwagę będzie brane:
- Ogólny wygląd, ład i porządek
- Oznakowanie obiektów
- Dbałość o stan budynków użyteczności publicznej
- Ochrona pielęgnacja i kształtowanie krajobrazu przyrodniczego
Za zajęcie wysokiego miejsca w Konkursie przewidziane są znaczne nagrody pieniężne, ale do tego konieczna jest mobilizacja WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW.

W związku z bardzo zaniedbanymi poboczami dróg i ulic w Naterkach Rada Sołecka ogłasza konkurs "OGRÓD ZA PŁOTEM". Celem konkursu jest skłonienie mieszkańców do estetycznego zagospodarowania nie tylko swoich posesji ale też ich otoczenia. Rada przewiduje nagrody dla najlepszych "ogródków".

2008-03-07:
Przedstawiony został budżet Rady Sołeckiej w Naterkach na 2008r.
DOCHODY:

-Pozostałość z roku 2007 - 192,00 zł, Środki przydzielone na rok 2008 5 950,00 zł, RAZEM: 6 142,00 zł
WYDATKI:
-Remont świetlicy (b. PKP) 2 000,00
-Oznakowanie i zabezpieczenie ulic 500,00
-Utrzymanie obiektów wiejskich 1 500,00 (- koszenie, paliwo, materiały - farby, impregnaty - materiały do bieżących napraw - nawozy, środki   chemiczne)
-Modernizacja obiektów utrzymywanych przez sołectwo 1 000,00
-Usługi 500,00 (- naprawy sprzętu, - usuwanie nieczystości, - zlecenia różne)
-Dofinansowanie imprez wiejskich 300,00
-Działania promocyjne 200,00
-Rezerwa 142,00
2008-02-29:
Zebranie wiejskie z udziałem Wójta odbędzie się 6 marca 2008r. (czwartek) o godz. 18.00 w klubie "U Mirka" (ul. Turkusowa). Zapraszamy wszystkich mieszkańców Naterek.
2008-02-05:
Mocnym akcentem zakończył się tegoroczny karnawał z udziałem naszych Stowarzyszeń. W sobotę, 2 lutego w WDK w Sząbruku odbył się bal "diamentowy". Sala była wypełniona po brzegi, a zabawa trwała do godziny piątej rano. Oprócz tańców były zabawne konkursy oraz podziękowania dla członków Stowarzyszeń i innych osób zasłużonych dla życia społecznego Naterek i okolic. Była to pod każdym względem udana impreza. O gastronomię zadbały jak zwykle panie, a do tańca przygrywał trzyosobowy zespół muzyczny, który na pewno spełnił oczekiwania uczestników zabawy. Patrz zdjęcia z balu...
2008-01-25:
19 stycznia Naterkowska Inicjatywa Kobiet była organizatorem spotkania dla dzieci z Naterek. Było pieczenie kiełbasek przy ognisku i zabawa karnawałowa. Na uczestników czekał słodki poczęstunek i drobne nagrody.
Naterkowska Inicjatywa Kobiet gościła delegację Stowarzyszenia " Piękny Most " z Sząbruka. Nasza organizacja podzieliła się swoim 6- letnim doświadczeniem. Zastanowiono się również nad formami współpracy w 2008 roku. Najmłodszemu Stowarzyszeniu naszej gminy życzymy wielu udanych akcji !
Według staropolskiego przysłowia Miesiąc styczeń czas do życzeń. Nie mogły więc zapomnieć o babciach i dziadkach naterkowskie dzieci. Do ciepłych słów dołączone zostały bukiety kwiatów, których sponsorem było Stowarzyszenie " DIAMENT ".
2008-01-16:
Stowarzyszenie "Diament" wraz z Naterkowską Inicjatywą Kobiet organizują dnia 2 lutego 2008 r. od godziny 20.00 zabawę "diamentową", która odbędzie się w Wiejskim Domu Kultury w Sząbruku.
Organizatorzy zapewniają konsumpcję wraz z obsługą oraz dobrą muzykę w wykonaniu trzyosobowego zespołu znanego z zabawy andrzejkowej. Członkowie wymienionych stowarzyszeń mogą skorzystać ze zniżki przy zakupie karty wstępu.
Chętni proszeni są o zgłaszanie się do Biblioteki w Sząbruku lub organizatorów z Naterek.
2008-01-15:
Podsumowaliśmy akcję Stowarzyszenia "Diament" pod hasłem "Podarujmy Dzieciom Paczkę" Na apel odpowiedziały liczne firmy i osoby prywatne. Dzięki temu bardzo przyzwoite prezenty otrzymało 135 uczniów ze szkoły podstawowej i 35 wychowanków z przedszkola w Sząbruku.
Zabawa z wręczaniem paczek odbyła się 11 stycznia i była podsumowaniem pierwszego półrocza nauki. Zarówno w szkole jak i przedszkolu dzieci zaprezentowały występy artystyczne przy licznym udziale gości i rodziców.
Warto przypomnieć, że była to już siódma akcja tego typu zorganizowana przez naterkowskie Stowarzyszenie. W tym roku w wyniku darowizn zebrano 3 400 zł. co prawie pokryło poniesione koszty. Są takie firmy jak Westo, Termobud, Apteka "Pod wierzbą", Warmiński Bank Spółdzielczy i osoby prywatne, które od samego początku uczestniczą w tej charytatywnej działalności.
Wszystkim ofiarodawcom dziękują dzieci, rodzice i zarząd Stowarzyszenia. Patrz zdjęcia z zabawy...
2007-12-21:
W planie budżetu gminy na 2008 rok przewiduje się dotacje dla sołectw liczone na jednego mieszkańca w wysokości 17 zł. rocznie (wzrost o 1zł.) Według stanu z dnia 31 10.2007 r. liczba mieszkańców Naterek wyniosła 350 osób. Daje to dla sołectwa kwotę 5950zł.
Gazeta Gietrzwałdzka podała szczegóły dla wszystkich sołectw - patrz szczegóły...
2007-12-15:
choinka.gif (1547 bytes) " Na szczęście, na zdrowie,
na to nasze Boże Narodzenie.
Abyśmy byli zdrowi i weseli
jako w niebie anieli..."
Naterkowska Inicjatywa Kobiet i Stowarzyszenie " Diament " pragną złożyć wszystkim Mieszkańcom Naterek i Przyjaciołom z Rietberga i okolic świąteczne życzenia. Życzymy udanych, spokojnych Świąt i bardzo szczęśliwego Nowego Roku 2008!
2007-12-12:
W ostatnią sobotę listopada Naterkowska Inicjatywa Kobiet wraz ze Stowarzyszeniem "Piękny most" z Sząbruka zorganizowała andrzejki . Organizatorzy zapewnili szampańską zabawę przez wiele godzin. Był występ młodzieżowego zespołu z gietrzwałdzkiego gimnazjum i wróżby. Zabawę uświetnił występ Cyganki - ponoć łudząco podobnej do jednego z mieszkańców Naterek... Zebraną kwotę pieniędzy - przez cygańską tancerkę - NIK przeznaczyła na potrzeby uczniów gietrzwałdzkiego gimnazjum, zaś dochód z aukcji, Stowarzyszenie "Piękny most", przeznaczyło na zorganizowanie mikołajek dla najmłodszych. Jak z tego wynika była i świetna zabawa i pożytecznie. Jak zawsze.

8 grudnia, w niedzielny poranek, grupa ok. 30 dzieci wraz z rodzicami wyruszyła autokarem do olsztyńskiego salonu zabaw " FIGLOLANDIA ". Na uczestników czekał Mikołaj z  prezentami , słodki poczęstunek i dwie godziny super zabawy. Najwięcej emocji wzbudził gość w czerwonej kapocie. Najmłodsi nie mieli odwagi odebrać od niego osobiście prezentu - wyręczyli ich w tym rodzice. Starsi, z wypiekami na twarzy, śpiewali dla niego piosenki i recytowali wiersze.

Ten bardzo udany wyjazd to - kolejny już raz - zasługa Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet. Stowarzyszenie " Diament " pokryło koszty transportu. Tu mozna obejrzeć zdjęcia z wyjazdu do "Figolandii".
2007-12-10:
Stowarzyszenie "Diament" wraz z Radą Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku zamierza po raz siódmy zorganizować akcję "Podarujmy dzieciom paczkę". Patrz szczegóły...
2007-09-25:
Rozpoczęła się już jesień . Czas na podsumowanie imprez , które miały miejsce w letnich miesiącach .

I tak 25 sierpnia młodzież z Naterek gościła tancerzy BREAK DANCE . Pomysłodawcą i głównym koordynatorem pokazu był Sebastian Żukowski . Młodym organizatorom pomagali rodzice . Wspólnymi siłami przygotowali dla wszystkich bigos, smalec i inne smakołyki. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych .

15 września miała miejsce III KARTOFLANKA POLSKA , czyli zabawa z ziemniakami w tle .
Po dziecięcych recytacjach " ziemniaczanych wierszy " odbyły się zawody dla zaproszonych sołtysów : obierania i tarkowania ziemniaków. Został również rozstrzygnięty konkurs na najsmaczniejszą potrawę .Wygrała zupa " kartoflanka ". Każdy mógł jej spróbować . Dla żadnego zawodnika nie zabrakło nagród . Sponsorem była Rada Sołecka Naterek .
Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć pantomimę zatytułowaną " Naterkowska wersja sprowadzenia ziemniaków do Polski przez Sobieskiego dla swej ukochanej Marysieńki " . Brawurowo w rolę Sobieskiego , Marysieńki i dziewek służebnych wcieliły się panie z Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet . Do gry został wciągnięty sołtys Naterek i Gronit . Pierwszy został dzielnym rycerzem , który przywiózł ziemniaki Marysieńce , a drugi wcielił się w rolę przybysza z dalekiego kraju .
Do tańca , jak przystało na imprezę ludową , przygrywała kapela "Dybzaki", a przy ognisku można było upiec ziemniaki. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie .

2007-07-24:
I już po meczach... Przy znakomitej pogodzie, dobrej frekwencji oraz w dobrej atmosferze bawiono się na boisku leśnym. Odbyły się zapowiadane 2 mecze - oba wygrali gospodarze: oldboye zwyciężyli 8:3 a młodzi 5:2. W przerwach występowały młodzieżowe zespoły taneczne a loteria fantowa cieszyła się dużym powodzeniem. No a potem była zabawa...
2007-07-23:
Od pewnego czasu kursuje bus linia 320 na trasie: Woryty-Gietrzwałd-Łajsy-Unieszewo-Sząbruk-Naterki-Gronity-Olsztyn - Patrz szczegóły...
2007-06-30:
Dnia 21 lipca rozpoczynają się w gminie Gietrzwałd II Spotkania Warmińskie.
Pierwszą imprezą będzie XVII już mecz "POLSKA - NIEMCY" na boisku leśnym w Naterkach. Rozegrane zostaną dwa spotkania piłkarskie - oldboye i młodzi. W przerwach będą pokazy i imprezy towarzyszące. Zapewniamy bogatą gastronomię naszych gospodyń, napoje, dobrą muzykę do tańca. Atrakcją ma być wielka loteria fantowa. Początek imprezy o godz. 1400
Dzień wcześniej, 20 lipca wieczorem odbędzie się powitalna kolacja z udziałem gości i przedstawicieli władz z obu stron na posesji przy ulicy Golfowej 21 (siedziba "Diamentu).
Całość wymaga ogromnego zaangażowania ze strony wszystkich mieszkańców. Wskazana jest każda pomoc. Zaczynamy zbierać przedmioty, które będą atrakcyjnymi fantami na loterię. Dary przyjmują:
Anna Rudnicka - ul. Heliosa
Sławomir Ligas - ul. Diamentowa
Zbigniew Kukuć - ul. Golfowa
W imieniu Rady Sołeckiej, stowarzyszeń NIK i Diament wyrażam przekonanie, że Naterki nie zawiodą - Sołtys.
2007-06-30:
W niedzielę, 8 lipca o godz. 1400 na boisku przy dawnej szkole w Unieszewie odbędzie się XII TURNIEJ WSI - Gronity - Naterki - Sząbruk - Unieszewo. W programie jest 12 konkurencji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Prosimy o jak najliczniejszy udział naszych mieszkańców.
2007-06-29:
Podziękowanie
W ostatnim czasie w naszej miejscowości przybyły dwa ważne obiekty, to jest gruntownie zmodernizowane boisko do siatkówki oraz pomost na plaży.
Pierwsza inwestycja zaplanowana była i zrealizowana przez panów z Osiedla: Piotra Czajkowskiego, Ignacego Kuleckiego, Leszka Bujalskiego i Dariusza Korkucia.

Natomiast przy budowie pomostu (patrz zdjęcia...) ogromną pomoc fachową i materialną okazał Pan Paweł Hinc. Przedsięwzięcia wykonane zostały głównie za pieniądze społeczne, ale też przy zaangażowaniu i udziale finansowym tych wymienionych jak i nie wymienionych osób.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji ambitnych zamierzeń serdecznie dziękuję - Sołtys Naterek.
2007-05-14:
Uchwała nr 1/2007 Rady Sołeckiej w Naterkach - budżet Sołectwa na rok 2007. Patrz szczegóły...
2007-05-08:
Budowa boiska na Placu Na Rozdrożu oraz rozliczenie finansowe związane z meczem Polska-Niemcy w 2006r. - informacje z upoważnienia osób które ww. przedsięwzięcia zrealizowali nadesłał P.Piotr Czajkowski. Patrz szczegóły...
2007-04-20:
Zapraszamy 2-go maja (środa) od godz. 16.00 na "
Budzenie Naterek", czyli imprezę plenerową na Placu Na Rozdrożu. Polecamy atrakcje sportowe, rozrywkowe, kulinarne, taneczne. Muzyka do tańca grać będzie w godzinach 18-24.

"NIK", "Diament", Rada Sołecka

2007-04-06:
Życzenia świąteczne
Wszystkim mieszkańcom Naterek spokojnych, zdrowych i szczęśliwych świąt Wielkiej Nocy spędzanych w czystym otoczeniu i atmosferze twórczych pomysłów i wzajemnej życzliwości życzy Rada Sołecka.
2007-04-02:
W czwartek, 29 marca 2007r. odbyło się w Naterkach powtórzone zebranie wiejskie w celu wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Zebranie prowadził wójt Marek Małkowski. Dotychczasowy sołtys dał się przekonać do kandydowania i został wybrany na bieżącą kadencję.

Nowy skład samorządu wiejskiego:
Sołyts - Zbigniew Kukuć
Rada Sołecka:
- Grażyna Sieradzka
- Andrzej Barcz
- Stanisław Buśko
- Sławomir Ligas
- Marcin Mazur

W zebraniu uczestniczyło 30 osób uprawnionych do głosowania.
2007-03-20:
Na podstawie § 23 Statutu Sołectwa zwołuję zebranie wiejskie w m. Naterki w dniu 29 marca 2007 r.  o godz. 1800 w Klubie u Mirka w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Dla ważności wyboru wymagana jest obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa. W przypadku braku wymaganej liczby mieszkańców wybory sołtysa i rady sołeckiej odbędą się w drugim terminie tj. 29 marca 2007 r. o godz. 1815 bez względu na liczbę obecnych na zebraniu.
Zapraszam mieszkańców do udziału w zebraniu.

WÓJT, mgr inż. Zbigniew Marek Małkowski

2007-03-12:
Naterki znalazły się wśród tych miejscowości, które ubiegają się o pieniądze z funduszy "norweskich" na budowę placów i terenów rekreacyjnych na terenach wiejskich. Pod uwagę brany jest Plac na Rozdrożu, który zyskałby zupełnie inne oblicze.
Projekt zakłada, że 30% ogólnych kosztów inwestycji to działania samego środowiska, aby zaproponować cykl zajęć dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem prozdrowotnego i integracyjnego charakteru programu.
Wiele osób zaangażowało się, aby taką ofertę przedstawić. Proponuje się między innymi sekcję siatkówki, break dance, szkołę tańca i akademię golfa. Nasze propozycje zyskały bardzo dobrą ocenę firmy consultingowej, która opracuje projekt dla całej gminy. Na "miękką" stronę projektu, a więc działania pozainwestycyjne przeznacza się ok. 190 tyś, zł. w latach 2009 - 2010.

Zbigniew Kukuć
(więcej w Gazecie Gietrzwałdzkiej nr 5/396 z 2 marca 2007r.)

2007-03-10:
Panie z Naterkowskiej Inicjatywy Kobiet zorganizowały w sobotę, 10 marca w klubie "U Mirka" "babskie spotkanie" mające związek z Dniem Kobiet. Były kwiaty - też do posadzenia - świetne ciasta i szampan. Zostało na sali trochę pustych miejsc. Niektórych niezawodnych zmogła po prostu grypa. Stronę męską reprezentował jedynie sołyts. Potwierdza to fakt, że w Naterkach potęgą są kobiety, nawet w okresie epidemii.
2007-02-18:
Straż Pożarna z Sząbruka ratowała Na Rozdrożu.  Patrz szczegóły...
2007-02-16:
Przy słabej frekwencji i braku konstruktywnych propozycji odbyły się wybory do Rady Sołeckiej. Wybory zakończyły się fiaskiem z powodu braku kandydatów na sołtysa. Powtórne wybory odbędą się za miesiąc - dokładny termin ogłosi wójt.
2007-01-29:
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej.
Wójt Gminy Gietrzwałd zarządza wybory w Naterkach w dniu 15 lutego 2007r. o godz. 18.00 w klubie "U Mirka".
Kadencja sołtysa trwa 4 lata. W wyborach mogą brać udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy.
2007-01-22:
"Diament" zaprasza 17 lutego 2007r. do WDK w Sząbruku na Karnawałową Zabawę "Diamentową". Zapewniamy pełną gastronomię, obsługę i  muzykę. W programie: konkursy, "czekoladowy walczyk" i inne atrakcje. Karty wstępu w cenie 60zł od osoby można nabywać w bibliotece WDK.
2007-01-07:
Stowarzyszenie "Diament" wraz z Radą Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku zamierza po raz szósty zorganizować akcję "Podarujmy dzieciom paczkę". Patrz szczegóły...
2006-11-24:
Wyniki wyborów samorządowych
- wg. danych zamieszczonych w Gazecie Gietrzwałdzkiej (Nr 21-22)
Do Rady Powiatu Olsztyńskiego wybrany został mieszkaniec Naterek - Zbigniew Kukuć.
W Radzie Gminy Gietrzwałd okręg Naterki reprezentował będzie Bartosz Dobrowolski.
2006-10-30:
Ruszyła internetowa strona wsi Naterki...
Jeśli masz jakieś pomysły, uwagi, ciekawe informacje lub zdjęcia związane z Naterkami - skontaktuj się!
mail: naterki(a)naterki.com
Poszukujemy chętnych do współredagowania strony!