NATERKOWSKA INICJATYWA KOBIET

Wiosną 2002 roku mieszkanki Naterek otrzymały zaproszenie do Gietrzwałdu na spotkanie KGB, czyli Koła Gietrzwałdzkich Bab . Udział wzięła również organizacja SB, czyli Sząbruckie Baby oraz UB, stowarzyszenie kobiet z Unieszewa. Obecne wówczas panie z Naterek, doszły do wniosku, że warto założyć podobną organizację i w swojej wsi.

Najpierw została wybrana nazwa - w tej samej konwencji co już istniejące - NIK, czyli Naterkowska Inicjatywa Kobiet . Następnie pojawiło się ogłoszenie zachęcające mieszkanki Naterek do przybycia na pierwsze spotkanie. Celem kolejnych zebrań miały być rozmowy, wymiana doświadczeń kulinarnych, wspólne robótki ręczne. Jednakże Naterkowska Inicjatywa Kobiet szybko włączyła się w życie wsi.
Dziś ma na swoim koncie szereg inicjatyw. Oto najważniejsze z nich: organizowanie mikołajek dla najmłodszych połączonych z wizytą w salonie zabaw dla dzieci w Olsztynie, ferie dla starszych pociech, babski wieczór z okazji 8 marca, współorganizowanie meczu Polska - Niemcy i wielu innych imprez plenerowych oraz współudział w pisaniu i realizacji programów unijnych.

Za swoją działalność społeczną w 2004 roku NIK otrzymał podziękowanie od Wójta Gminy Gietrzwałd.

Naterkowska Inicjatywa Kobiet współpracuje ściśle z sołtysem wsi p. Zbigniewem Kukuciem, Stowarzyszeniem DIAMENT i Radą Sołecką. NIK otrzymuje również wsparcie ze strony wielu mieszkańców Naterek.